Festival Voicingers rozvíja hlavne hudobné schopnosti detí

Košické vydavateľstvo Hevhetia je v hudobnom priemysle, a hlavne medzi svojimi priaznivcami, notoricky známe okrem iného aj svojou neortodoxnosťou a chuťou prinášať stále niečo nové. V rámci siedmeho ročníka Letného hudobného festivalu, ktorý vydavateľstvo každoročne organizuje, prináša v týchto dňoch úplne nový formát festivalu, ktorý má názov Voicingers.

Poslaním festivalu Voicingers je tvorba hudobných projektov, presahujúca všeobecne prijímanú schému umeleckých koncepcií, prinášajúcich originálne autorské diela a ich prezentáciu pred publikom a skupinou zahraničných promotérov. Pilotný ročník sa bude konať v priestoroch Kasární/Kulturparku od 21. do 25. mája.

Festival vznikol v roku 2008 v poľskom baníckom meste Żory z podnetu speváka, multilingvistu a hudobníka Grzegorza Karnasa. Aj keď samotný názov je vlastne akronymom, ktorý vznikol spojením anglických slov voice (hlas) a singers (speváci), jeho zameranie je ďaleko širšie ako spev a práca s hlasom.

Hlavnými piliermi festivalu Voicingers sú workshopy, spevácka súťaž a festivalové koncerty. Tie sa vzájomne prelínajú a tvoria synergiu obsahu, spolupráce a nových umeleckých impulzov. V Košiciach sa počas tohto pilotného ročníka nebude súťažiť. Chceme sa zamerať hlavne na to, aby sme mladým muzikantom a spevákom ponúkli iný ako školský pohľad na to, ako vzniká hudba, priblížil zameranie festivalu Voicingers riaditeľ vydavateľstva Hevhetia Ján Sudzina.

Workshopy ponúkajú priestor deťom a žiakom (nielen hudobných) škôl rozvíjať svoje hudobné a umelecké schopnosti pod vedením špičkových lektorov z domácej, ale hlavne zahraničnej džezovej scény. Nevyučuje sa iba spev, ale aj ostatné hudobné či podporné elementy, ako sú rytmus, intonácia, harmónia, improvizácia, dýchanie, joga, psychohygiena, udržiavanie pohybového aparátu vo funkčnom stave a podobne.

Od pondelka do stredy (21. – 23. 5.) sa budú jednotlivým skupinám (žiaci ZŠ a stredoškoláci) venovať lektori. Vo štvrtok a piatok sa budú pripravovať na svoje večerné vystúpenie pred verejnosťou, a samozrejme nebude chýbať ani koncert v podaní lektorov – hudobníkov, ktorí patria k stredoeurópskej jazzovej špičke. Žiaci ZŠ, stredoškoláci – konzervatoristi sa predstavia v Kasárňach/Kulturparku 24. a 25. mája o 18:00 hod. Po nich bude v prvý finálový večer pódium patriť poľskému hudobníkovi Grzegorzovi Karnasovi s jeho projektom Karnas Formula a v nasledujúci sa predstaví ruská vokalistka a vokálna improvizátorka Alina Rostotskaya so svojou kapelou.

Viac informácií o festivale Voicingers, ako aj ďalších pripravovaných novinkách či koncertoch Letného hudobného festivalu Hevhetia, nájdete na festivalovej stránke http://www.hevhetiafest.sk

Grzegorz Karnas (Poľsko)

Improvizátor, spevák, vodca kapely, hudobný producent, pedagóg s akademickými skúsenosťami, školiteľ. Vystupoval v Európe, Afrike a Ázii. Vďaka hudbe a cestovateľskej vášni navštívil viac ako štyridsať krajín. Rád hovorí o fonetike, rytme a bytí samým sebou. Je hlavou i srdcom festivalu Voicingers v jeho rodných Żorach.

Edilson Sanchez (Kolumbia)

Kolumbijský basgitarista, gitarista a perkusista, dlhodobo žijúci v Poľsku. Pochádza z hudobnej kultúry, ktorej hlavným prvkom je rytmus, improvizovaný podľa nemenných štruktúr. Inštruktor, ktorý predstaví svoje tajomstvá v zábavnej atmosfére, plnej tanečných pohybov. Muž odzbrojujúceho charakteru.

András Dés (Maďarsko)

Jeden z popredných bubeníkov maďarskej jazzovej scény. Hral na nespočetnom množstve koncertov takmer po celom svete. Zúčastnil sa nahrávaní viac ako 80 albumov. Autor hudby pre filmy a divadlá. Skutočná originálna a veľkolepá scénická osobnosť. Muž s hyperaktívnou emocionálnou inteligenciou.

Alina Rostotskaya (Rusko)

Vokalistka a vokálna improvizátorka, pohybujúca sa v rozmedzí od jazzového scatu po modernú klasickú vokalízu. Vo svojej tvorbe experimentuje s rôznymi štýlmi a jej hudba je fúziou jazzu, folku a klasickej hudby. Je víťazkou a laureátkou viacerých medzinárodných jazzových súťaží.

Alan Wykpisz (Poľsko)

Jeden z najuznávanejších kontrabasistov medzi poľskou mladou generáciou jazzových hudobníkov. Absolvent Fakulty jazzu na katowickej Hudobnej akadémii, ktorá je považovaná za najprestížnejšiu v Poľsku. Skvelý chlapík.

 

Vstupenky online:

24. 5. 2018

25. 5. 2018

24. – 25. 5. 2018

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.