Festivalový večer s klaviristkou Jordanou Palovičovou

Multižánrový festival Leto v parku ponúkne divákom umelecký zážitok aj v podobe klavírneho koncertu. Za koncertné krídlo zasadne 15. augusta nadaná slovenská klaviristka Jordana Palovičová, ktorá svojou hrou vdýchne Kasárňam/Kulturparku opäť inú atmosféru. Po podujatiach, ktoré postavili publikum na nohy a roztancovali davy ľudí, tento večer sľubuje kvalitnú hudbu z iného žánru, o čom hudobníčka presviedča na každom svojom vystúpení. Jej bravúrne zvládnutá technika ovládania tohto hudobného nástroja chytí za srdce a pohladí dušu poslucháčov. Naozaj sa máme na čo tešiť. 

Jordana Palovičová.JPEGTalent, ktorý stále rozvíja, mala po kom zdediť. Je z hudobníckej rodiny a klavír je neoddeliteľnou súčasťou jej života. Už ako 6-ročná sa začala učiť hrať, ale tejto vášni prepadla až v dvanástich, kedy začala študovať na Konzervatóriu v Bratislave. Ďalšie roky strávila na VŠMU, potom na Royal College of Music v Londýne a na Musikhochschule Lübeck v Nemecku.

Aj keď sa pohybuje v medzinárodnom hudobnom prostredí, pravidelne uvádza premiéry sólových i komorných diel slovenských skladateľov Pavla Bagina, Miloša Betka, Igora Dibáka, Hanuša Domanského, Juraja Hatríka, Jevgenija Iršaia, Petra Martinčeka, Ilju Zeljenku a ďalších.

Podstatnú časť života prežila v Anglicku a Nemecku, kde tvorí a rozvíja svoje hudobné umenie. V oblasti komornej hudby spolupracovala s poprednými umelcami, akými sú Solamente Naturali, Ivan Palovič, Jozef Lupták, Maroš Potokár, Milan Paľa, Igor Karško a iní. Ako sólistka účinkovala s poprednými slovenskými zoskupeniami, medzi ktoré patria napríklad Štátna filharmónia Košice, Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu či Symfonický orchester VŠMU. Predstavila sa na mnohých festivaloch doma i v zahraničí, účinkovala tiež s Pražskou komornou filharmóniou, Lambeth Orchestra a Lübecker Philharmoniker.

V súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby na VŠMU v Bratislave. Vydala CD pod názvom Ján Cikker: Piano Works. Odborne sa podieľala aj na tvorbe slovenského filmu V tichu. Získala ocenenia na domácich aj medzinárodných súťažiach – Virtuosi per musica di pianoforte, Medzinárodná klavírna súťaž J. N. Hummela, Chappell Gold Medal Competition a i.

Ako dokáže čarovať s klávesmi klavíra, sa budú môcť návštevníci festivalu presvedčiť na jej vystúpení na pódiu Golf v parku, ktorým sa začne klavírna hudba rozliehať o 19:30 hod.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.