Festivaly EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2015 spojilo rovnaké posolstvo

Košice sa v dňoch 23. -24. novembra stali hostiteľom medzinárodného filmového festivalu EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2015. Po prvý raz spojil festival dve podujatia. Podľa  organizátorov v sebe niesli rovnaké posolstvo, preto sa rozhodli vytvoriť jeden spoločný projekt.

Počas obidvoch dní bola súčasťou programu aj výstava fotografií s názvom „Najkrajšia fotka Bratislavského kraja.“ Témou bolo čo najvýstižnejšie zachytiť životné prostredie, v ktorom žijeme. Ďalšou zaujímavou aktivitou bol zber použitého prefiltrovaného kuchynského oleja. Každý, kto priniesol olej z domácnosti, sa tešil z odmeny v podobne zástery alebo plátennej nákupnej tašky.

Pozrite si reportáž z podujatia.

Predpoludnia patrili JUNIOR FESTIVALU,  na ktorom sa zúčastnili žiaci základných a stredných škôl. Ich záujem z roka na rok rastie. Program sa skladal z 90-minútových blokov. Každý tvorili filmy s rôznou tematikou, sprievodné aktivity, interaktívne hry a súťaže. Návštevníci si v druhý deň odnášali so sebou sadeničku, ktorej posolstvom je uchovať si vedomosti, ktoré získali a aby sa  pre nich téma ochrany životného prostredia festivalom neskončila.

V popoludňajšom programe sa premietali dokumentárne filmy od zahraničných aj slovenských režisérov. Cieľom bolo priblížiť divákom miesta, ktoré nepoznajú, ukázať rôzne alternatívne možnosti šetriace životné prostredie, či dokázať že pre človeka so zápalom neexistujú žiadne prekážky. Z filmov bola podľa projektovej manažérky Lenky Hamšíkovej najžiadanejšia snímka Žiť pre vášeň od slovenského režiséra Pavla Barabáša. Práve jeho diela sú stálym trhákom. Film je inšpiratívnym príbehom o horách, vášni, o zdolávaní prekážok, o hľadaní človeka v tomto svete a o zodpovednosti.

Súčasťou programu boli tri diskusie. Prvá so správcom Nadácie TA3 Petrom Káčerom. Návštevníkom porozprával, ako sa zrodil projekt „Káčer na bicykli“ a kto má podiel na jeho úspechu. V druhej sále sa diskutovalo na tému Odpadová kultúra – výzvy a riešenia, ktorej hosťami boli Michal Sebíň a Peter Krasnec. Rozprávalo sa aj o tom, nakoľko si uvedomujeme svoju zodpovednosť za životné prostredie. V nasledujúci deň sa diskutovalo o filme Odvodňovanie pevnín – klimatická zmena s režisérom Štefanom Vaľom.

Text: Veronika Ferková

Foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.