Figurálne výjavy Michala Černušáka na rozmerných plátnach

Cernusak2Pozývame vás do výstavných priestorov v budove Bravo v areáli Kasární/Kulturparku  na vernisáž výstavy slovenského maliara Michala Černušáka, ktorá bude dňa 26. februára o 17:00. Potrvá od 1. marca do 6. apríla.

Autor obrazov vyštudoval maľbu na VŠVU v Bratislave, v ateliéri profesora Csudaia. Už v mladom veku dosiahol mnoho úspechov, o čom svedčí nielen mnoho samostatných a kolektívnych výstav doma i v zahraničí, ale aj niekoľko ocenení a zastúpenie jeho tvorby vo viacerých renomovaných domácich i zahraničných zbierkach.

V tematike malieb Michala Černušáka (1982) dominujú kritické reflexie post industriálnej technokratickej spoločnosti poznamenanej genetickými modifikáciami, mediálnou manipuláciou, politickou mocou, rôznymi ideológiami a konšpiračnými teóriami. Vo svojich maľbách spája výraz staromajstrovských monumentálnych kompozícií so súčasným výtvarným jazykom, v ktorom prepája konkrétne výjavy s abstraktnými a precízny maliarsky rukopis s airbrushovými technikami maľby.

Už ako študent patril k tým niekoľkým, ktorí sa na výstavách stihli predstaviť výrazným a charakteristickým maliarskym štýlom. Okrem faktu, že zväčša maľuje veľkorozmerné obrazy (2x3m), jeho maľby pracujú s jazykom grafity, poetikou fotografického záznamu, či surrealistickým imidžom počítačových hier. Takáto rôznorodosť inšpiratívnych zdrojov je na plátne zjednotená Černušákovým maliarskym rukopisom, ktorý vyvoláva dojem rozostretého „mäkkého“ videnia.

CernusakČernušák sa zviditeľnil svojbytným štýlom a tematickým zameraním na aktuálne témy. Svoj realistický jazyk znejasňuje technikou airbrush, ktorá rozmazáva detaily a kontúry.Do popredia tak vystupuje nejednoznačnosť výjavu a jeho snové, miestami až psychedelické rozmery. Pochmúrnosť až pocit ohrozenia podčiarkuje obmedzením farebnosti. Autor sa spočiatku zameriaval na vyľudnené, znepokojivé zobrazenia ulíc, ktoré dokázali zachytiť pocity osamelosti až ohrozenia súčasného človeka v odľudštenej anonymite mesta.

V posledných rokoch Černušák dáva do popredia figurálne výjavy s jednoznačne kritickým podtónom. Reaguje tým na globálne problémy, politické, spoločenské, environmentálne aj etické otázky. V komplexných scénach veľkorozmerných plátien sa objavujú davy ľudí, zasadania politických špičiek, tajomné pokusy vedcov, absurdné hybridné stroje, znepokojujúce scény manipulovania. Darí sa mu zobraziť spoločnosť, ktorá je zahlcovaná nesúvisiacimi informáciami. Skreslenie reality médiami v mene rôznych ideológií vytvára falošný obraz sveta a prehlbuje hodnotový chaos či vedie k ľahostajnosti verejnosti. Michal Černušák dokázal odolať prevažujúcej tendencii mladej slovenskej maľby a úspešne sa vyhol dekoratívnosti a banalite tém v prospech vyjadrenia postoja a individuálneho maliarskeho štýlu.

Otváracie hodiny výstavy

streda – nedeľa

13:00 – 18:00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.