Film je našťastie zdravý a je najlepšou vakcínou na dušu

Nemožno povedať, že by si milovníci strieborného plátna neprišli za uplynulé mesiace na svoje, aj keď toho mohlo byť viac. Niektoré filmy si mohli pozrieť iba vo virtuálnom priestore, Art Film Fest v obmedzenom režime, počas leta sa premietalo vonku v Amfiteátri alebo v areáli parku a občas mohli diváci vstúpiť aj do kinosály. Všetko záviselo od aktuálnej situácie. Čaro prítmia v kine sa len ťažko dá nahradiť pozeraním sa do obrazovky doma. To sa nikdy nepodarí vykúzliť, aj keď máte pred sebou misu s pukancami. Kino je kino. Pretočme však list a tešme sa nabudúce.

SCANDI

Prehliadka kvalitných filmov severu SCANDI sa do kinosály nedostala, iba na vaše obrazovky. Škandinávska kinematografia už dávno nie je nováčikom na scéne a priaznivci filmu si ju už automaticky spájajú s kvalitou a čoraz častejšie siahajú aj po filmoch z produkcie severnej Európy.

Siedmy ročník priniesol okrem silných a divácky atraktívnych severských titulov aj témy, ktoré rezonujú a vplyvom sociálnych sietí sa stávajú doslova virálnymi záležitosťami. Filmári siahajú po tom, čo ľudstvo aktuálne bolí a trápi, prípadne koluje internetom a pretavuje to do vysokého umenia. Diváci mohli vidieť premiérovo dokument Greta, snímku Rytieri spravodlivosti, ale aj premiérové filmy Shorta, Hejteri, Rodinná oslava či Strieborným levom z Benátok ovenčený film O nekonečnosti. SCANDI do programu zaradila aj úspešné dvojičky starších  filmov, ktoré sa tematicky, myšlienkovo či pôvodom viazali k premiérovým. Takými boli Plnotučná sebaláska, O sliepkach a ľuďoch, Darkland, Woman at War, Chľast a Holub sedel na konári a premýšľal o živote.

Art Film Fest

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest sa po ročnej pauze, spôsobenej pandémiou vrátil na kultúrnu mapu Slovenska a jeho 28. ročník priniesol v komornejšej verzii filmy z celého sveta, ale aj rekordný počet domácich premiérových dokumentov – Biela na bielej, The Sailor, Na značky, To tá monarchia, Věčný Jožo aneb jak jsem potkal hvězdu, Herec Ivan Palúch, Komúna a Králi videa.  V sekcii Slovenská sezóna mohli diváci vidieť v premiére aj filmy Muž so zajačími ušami, Krajina ve stínu, Žaby bez jazyka a Ubaľ a zmizni.

Opatrenia umožnili sústrediť pozornosť najmä na domácich hostí. Slovenská kinematografia si pripomenula storočnicu od vzniku prvého celovečerného hraného filmu a AFF sa vďaka vysokej koncentrácii slovenských filmárskych osobností stal miestom, kde ju mohli spoločne osláviť.

Ako je zaužívanou tradíciou, festival udelil cenu Hercova misia českému hercovi, komikovi a moderátorovi Petrovi Nárožnému. Cenu prezidenta festivalu získal in memoriam režisér a kameraman Jaroslav Siakeľ za film Jánošík, ktorý mohli diváci vidieť po 100 rokoch od premiéry.

Kino pod hviezdami – 100 rokov slovenského filmu

Do Kina pod hviezdami mali príležitosť diváci prísť do areálu Kasární/Kulturparku počas leta. Čakali na nich ozajstné klenoty slovenskej kinematografie v rámci storočnice od premietnutia prvého slovenského filmu Jánošík. Počas štyroch večerov si mohli pod korunami stromov pozrieť filmy Tisícročná včela, Učiteľka, Loli paradička a Utekajme, už ide.

Bažant Kinematograf

Leto v Kulturparku si už bez retro autobusu Bažant Kinematograf nevieme ani predstaviť. Zaparkoval u nás aj tento rok s kolekciou slovenských a českých filmov, aby sprostredkoval milovníkom strieborného plátna filmové zážitky pod holým nebom. Počas štvordňovej zastávky v Košiciach si mohli filmoví priaznivci pozrieť každý večer okrem hlavných titulov Meky, Bourák, 3Bobule a Šarlatán aj krátke animované snímky pred filmom, ktorými sme si pripomenuli 100 rokov slovenskej kinematografie.

Filmové leto v AMFIKU

Na najväčšom filmovom plátne v bývalom Československu a na čerstvom vzduchu mohli milovníci filmov vidieť množstvo snímok rôznych žánrov už od 1. júla až do 18. septembra. Túto sezónu sa o filmové zážitky počas Filmového leta v AMFIKU postaralo Kino Úsmev ako hlavný organizátor. V ponuke boli predovšetkým tohtoročné novinky.

Zo širokej ponuky si mohol vybrať každý. Otvorený priestor bol otvorený pre všetkých, ktorí majú radi film a neopakovateľnú atmosféru. Zoznam titulov bol naozaj dlhý a vymenovať ich by nemalo zmysel. Len málokedy sa kvôli nepriaznivému počasiu muselo premietanie zrušiť, ale to je pochopiteľné, pretože v letnom kine sa pred dažďom jednoducho neschováte. Teplé večery sú príjemnejšie a od toho sa odvíjal aj počet návštevníkov. Kto nezostal doma pri telke, dobre urobil. Odmenou mu isto bol dobrý film.

Ekotopfilm – Envirofilm

Z Amfiteátra nás do kinosály preniesol Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm. Počas jesennej tour po slovenských mestách ponúkol filmy, ktoré menia náš pohľad na svet. Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Filmový program poskytol pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú naše životné prostredie, ale priniesol aj ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. Príklady nám ukázali dokumenty Čokoládové srdce temnoty, Múdrosť veľrýb, Kráľovná bez zeme,  Stratení králi Bioka či Šanca prežiť a Lesný kúpeľ.

Be2Can

Jednou z možností stretnúť sa s filmom v kinosále bol ôsmy ročník filmovej prehliadky Be2Can so štedrou porciou najúspešnejších filmov, ktoré sa premietali na prestížnych filmových festivaloch v Berlíne, Benátkach a Cannes. Košické publikum si mohlo v Kasárňach/Kulturparku pozrieť sedem titulov. Dobrý film je najlepšou vakcínou na dušu, o čom sa mohli diváci presvedčiť sami.

V prehliadke filmov z Á-čkových festivalov nechýbala snímka Titán, film, ktorý prepísal históriu festivalu v Cannes. Zlatú palmu získal len po druhý raz film, ktorý režírovala žena. Za pozornosť stáli aj filmy Nitram, Ľúbil som svoju ženu, Začiatok, Miluj svojho robota, Drahí súdruhovia a Sused.

Zlatý žobrák

Naposledy v tomto roku mohli diváci prísť do kinosály počas 27. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Zlatý žobrák, ktorý sa síce konal online, ale diváci si tri ocenené filmy mohli pozrieť LIVE v Kasárňach/Kulturparku.  Spomedzi 277 filmov z 51 krajín sveta si hlavnú trofej odniesli snímky Djurdjevdan prichádza, Ber a utekaj a Príbeh z predmestia a práve tie sme mohli vidieť za osobnej účasti autorov – Predrag Todorovič, Maria Brendle a Peter Goretic.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.