Filmová hudba zaznie v Kasárňach i Kunsthalle

Na jedinečný koncert filmovej hudby s názvom Wars & Kaper DeconstructiON, ktorý v košickej Kunsthalle odohrajú v stredu, 15. júna, o 20.00 Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling trioDJ Krime, pozýva Letný hudobný festival Hevhetia. Koncert a pôsobivá vizuálna šou je slovenskou premiérou programu, ktorý vzdáva hold dvom poľským hudobným skladateľom 20. storočia Henrykovi Warsovi a Bronisławovi Kaperovi. Tí sa po 2. svetovej vojne presadili skladaním filmovej hudby v takzvanej „zlatej ére“ Hollywoodu.

Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling trio

Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling trio

Hollywood v Kunsthalle

Projekt Wars & Kaper DeconstructiON je nielen spojením koreňov poľského jazzu, tkvejúcich hlboko vo filmovej hudbe dvoch veľkých skladateľov Henryka Warsa a Bronisława Kapera, ktorá bola často interpretovaná gigantmi jazzu s hudbou tu a teraz. Nie sú to len do uší sa derúce krásne slovanské melódie nakreslené modernou ceruzkou.

Je to tiež hľadanie prieniku medzi DJ-om a aurou akustického tria. Je miestom, kde súčasný groove a motorika klavírneho tria medzi sebou nesúťažia, ale tvoria prirodzený most medzi tým, čo je staré a moderné. Ako Ying a Yang. Veľká rovnováha sily.

Pre mňa osobne je obrovským zadosťučinením, že sa umelec, akým je Paweł Kaczmarczyk, stal súčasťou našej rodiny menom ~HEVHETIA a že po skúsenosti s významným svetovým labelom ACT hľadá, a verím, že našiel, ďalšiu perspektívu a rozvoj práve u nás,“ hovorí riaditeľ vydavateľstva a  festivalu Hevhetia Ján Sudzina.

Bronisław Kaper a Henryk Wars sú jedni z prvých Poliakov, ktorí zanechali hlboké stopy v Hollywoode a stali sa spolutvorcami úspechov amerického filmu a takzvanej zlatej éry Hollywoodu. Ich kompozície zazneli vo viac ako dvesto amerických produkciách od 30. do 60. rokov. Fanúšikovia Milesa Davisa a Johna Coltranea môžu byť prekvapení, že slávne jazzové štandardy “On Green Doplhin Street” a “Invitation” napísal práve Bronisław Kaper. Ten za hudbu k muzikálu Lili získal v roku 1953 Oscara.

Koncert je tiež slovenskou premiérou albumu s rovnakým názvom. Svetovú premiéru mal tento projekt 26. mája tohto roku počas najväčšieho festivalu filmovej hudby v Krakove.

  • Paweł Kaczmarczyk – klavír
  • Kuba Dworak – kontrabas
  • Dawid Fortuna – bicie
  • Krime (Wojciech Długosz) – DJ
  • Hubert Kaszycki – VJ

Vstupné:

Jánošík v Kasárňach

Vladimír Merta

Vladimír Merta

Prvý slovenský film Jánošík z roku 1921 budú môcť diváci vidieť za hudovného sprievodu známeho českého pesničkára Vladimíra Mertu, violončelistu Jana Kavana a tria NE:BO:DAJ vo štvrtok, 16. júna, o 19. hodine v košických Kasárňach/Kulturparku.

V roku 2007 vydalo vydavateľstvo Hevhetia CD Jánošík ktoré je záznamom premiéry živej komprovizovanej hudby k prvému slovenskému nemému filmu “Jánošík” (bratov Siakeľovcov, 1921) zoskupenia tEóRia OtraSu Jula Fujaka a Jana Kavana spolu s legendárnym českým pesničkárom a hudobníkom Vladimírom Mertom a speváčkou Janou Lewitovou.

Film bude premietaný i tentokrát. Rovnako ako pri premiére, aj teraz za účasti známeho českého pesničkára Vladimíra Mertu, Jana Kavana a popredného slovenského propagátora komprovizovanej hudby Juliusa Fujaka. Doprevádzať ich tentokrát bude trio NE:BO:DAJ.

Projekt bol okrem rozmanitých festivalov u nás a v Čechách s úspechom uvedený aj vo filmovom klube v Lipsku (2009) a v kultúrnom megacentre Barbican v Londýne (2013).

  • Vladimír Merta – spev, renesančná lutna, gitara, fujara, koncovka, drumbľa, perkusie
  • Jan Kavan – violončelo

NE:BO:DAJ:

  • Julo Fujak – klavír, hlas, drumbľa, koncept projektu
  • Jana Ambrózová – husle, spev
  • Andrej Pleštinský – taliansky bajan, spev, zvukové objekty

Vstupné:

Kompletný program a informácie o jednotlivých interprétoch, či predpredaji vstupeniek sú dostupné na webovej stránke Letného hudobného festivalu Hevhetia – http://www.hevhetiafest.sk.

Lístky na jednotlivé koncerty si môžete kúpiť už teraz cez portál Predpredaj.sk, alebo aj v mieste konania koncertov.

Linka na predpredaj:

http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/7171/letny-hudobny-festival-hevhetia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.