Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim

Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim

Na Filmových dňoch v Košiciach, ktoré sa budú konať v Kasárňach/Kulturparku a Kunsthalle/Hale umenia v dňoch 28. až 30. októbra, sa osobne zúčastní aj jeden z najvýznamnejších európskych režisérov a scenáristov súčasnosti  Krzysztof Zanussi  (1939) z Poľska. Výnimočný človek, ktorého tvorbu poznajú na celom svete, je držiteľom mnohých významných ocenení.

zanussiJe tvorcom filmov, reflektujúcich spoločenskú situáciu v krajine a plných otázok, týkajúcich sa hľadania mravných hodnôt a zmyslu života. Zanussiho pohľad na ľudskú existenciu a filmovú tvorbu ovplyvnil jeho aristokratický pôvod, intelektuálne prostredie, v ktorom vyrastal, ale aj vysokoškolské štúdiá. Najprv študoval fyziku, potom filozofiu a keď jeho prvé amatérske filmy zožali úspech i v zahraničí, rozhodol sa študovať réžiu na Vysokej filmovej, televíznej a divadelnej škole v Lodži, ktorú ako jedinú dokončil.

Už počas štúdií začal natáčať amatérske filmy a premietal ich na vysokých školách a vo filmových kluboch. Postupne vyrobil 11 snímok. Jeho debutom bola na konci šesťdesiatych rokov dráma Štruktúra kryštálu, ku ktorej si sám napísal scenár. Je o stretnutí dvoch bývalých spolužiakov, študentoch fyziky, ktorí si zvolil rozdielnu životnú cestu. Jeden si buduje úspešnú kariéru, druhý sa rozhodol žiť so svojou rodinou na vidieku. Zanussi mal šťastie, že krátko po začatí svojej kariéry zažil pád vodcu tvrdej línie Wladyslava Gomułka, ktorého začiatkom 70. rokov zvrhli robotnícke štrajky. Mladý režisér sa tak mohol postupne zaradiť medzi tvorcov filmov morálneho nepokoja, ktoré reflektovali spoločenskú situáciu v krajine a stáli v intelektuálnej opozícii voči panujúcemu poriadku.

V 70. a 80. rokoch vytvoril rad dramatických snímok, napr. Rodinný život o mladom inžinierovi, ktorý je nútený vrátiť sa do svojho pred rokmi opusteného domova, filozofickú esej o podstate ľudského bytia Iluminácia, psychologickú drámu, popisujúcu stret konformizmu a idealizmu v letnom tábore vysokoškolských študentov Ochranné sfarbenie, príbeh intelektuála na vrchole kariéry, ktorý utiekol z psychiatrickej liečebne a svoje úzkostné stavy kompenzuje agresivitou Špirála, film o konflikte mravných ideálov s nemilosrdnou realitou Konštanta alebo milostný príbeh poľskej emigrantky z východu a amerického vojaka Rok pokojného slnka.

Z ďalších mal úspech jeho film o utečencovi z koncentračného tábora v Osvienčime Život za život – Maximilián Kolbe, dráma plná úvah o smrti Život ako smrteľná choroba, prenášaná pohlavnou cestou, snímka o ťažkom rozhodovaní Dodatok a originálne filmové dielo, ktorá vznikla k 25. výročiu vzniku nezávislých samosprávnych odborov Solidarita, ktoré zásadne ovplyvnili politický vývoj v Európe a ktoré Zanussi aktívne podporoval, s názvom Solidarita, solidarita.

Krzysztof Zanussi je členom Európskej filmovej akadémie, prezidentom Európskej federácie audiovizuálnych tvorcov a významným pedagógom. Prednáša na vysokých školách v Poľsku a vo Švajčiarsku, na National Film School v Londýne, od roku 1992 je riadnym profesorom na Sliezskej univerzite v Katowiciach a má aj niekoľko titulov doctor honoris causa. Je šéfom filmového štúdia Tor a produkčne sa podieľal na vzniku 12 filmov. Ako herec sa objavil prvýkrát v roku 1979 v Kieslowského dráme amatérov, kde si zahral sám seba. Od tej doby sa v podobných rolách objavil pred filmovou kamerou ešte niekoľkokrát. Ako režisér pracoval doteraz na viac ako 70 filmoch pre kiná a televíziu, k 59 doteraz napísal scenár. Príležitostne sa venuje aj tvorbe dokumentov a divadelnej a opernej réžii. Ako hlboko veriaci je poradcom pápeža v oblasti audiovizuálnej kultúry.

Je nositeľom mnohých filmových ocenení. Bol trikrát nominovaný v Cannes na Zlatú palmu (za snímky RODINNÝ ŽIVOT, ŠPIRÁLA a KONŠTANTA). Za ROK POKOJNÉHO SLNKA dostal v Benátkach Zlatého leva. Spolu s Andrzejom Wajdom získal na začiatku zvláštnu cenu newyorských filmových kritikov za umelecké majstrovstvo a nezávislého ducha.

Bol registrovaný ako spolupracovník komunistickej tajnej polície Służba Bezpieczeństwa s krycím menom „Aktor“. Niekoľkokrát sa bavil s dôstojníkmi tajnej služby, ale nikdy nefungoval ako tajný spolupracovník. Zanussi o svojich kontaktoch s ŠtB otvorene hovorí, ale popiera, že by komukoľvek ublížil. Archív IPN jeho slová potvrdzujú.

Prezrite si program Filmových dní.

Ďalšie články