Prehliadka kvalitných filmov severu SCANDI sa odohrá vo virtuálnom priestore

S čerstvou nádielkou severského filmu príde v januári k slovenskému divákovi siedmy ročník unikátnej prehliadky SCANDI. Škandinávska kinematografia už dávno nie je nováčikom na scéne a priaznivci filmu si ju už automaticky spájajú s kvalitou. Hoci sa o to primárne zaslúžili najmä populárne série na streamovacích službách a thrillerová literatúra, čoraz častejšie diváci siahajú aj po filmoch škandinávskej produkcie.

Aj preto má SCANDI dôležité miesto v kultúrnom programe a ako jediná ponúka na jednom mieste to najlepšie, čo sa zrodilo v krajinách severnej Európy. Prehliadka prinesie okrem silných a divácky atraktívnych severských titulov aj témy, ktoré rezonujú a vplyvom sociálnych sietí sa stávajú doslova virálnymi záležitosťami. Ďalší ročník SCANDI bude bohatý na obsah a témy. Škandinávska kinematografia opäť siaha po tom, čo ľudstvo aktuálne bolí a trápi, prípadne koluje internetom a pretavuje to do vysokého umenia.

Vzhľadom na súčasnú situáciu je viac ako isté, že kiná nebude možné otvoriť počas konania prehliadky SCANDI, Organizátori sa preto rozhodli priniesť scandi  filmy svojim priaznivcom cestou online screeningov, Online scandi prehliadka sa uskutoční v dňoch 25. – 31. januára 2021 výhradne v online kinosále edisonline.sk.

PREMÉRY

Tému ekológie podporí najmä biografický dokument Greta, odhaľujúci súkromný život mladej eko-Grety Thunberg. Jej príbeh je rozprávaný prostredníctvom pôsobivých, dosiaľ nezverejnených záberov. Film vrcholí úžasnou veternou cestou cez Atlantický oceán, aby prehovorila na summite OSN.

Na prehliadke sa zamyslíme aj nad mentálnymi poruchami, duševnými démonmi, nevypočítateľnosťou vesmíru či zmyslom života vo filme Rytieri spravodlivosti. Vojak Markus sa vracia domov k svojej dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku a stala sa obeťou naplánovaného atentátu.

Téme asimilácie emigrantov v európskych krajinách sa venuje film Shorta.  Nadčasový thriller o policajnej brutalite a rasovom napätí vás rovnako ako francúzsky film Bedári nenechá chladnými voči násiliu všade navôkol.

Ďalším titulom prehliadky bude film Hejteri. Budeme sledovať islandskú kapelu Hatari, ktorá spôsobila šok kontroverzným politickým gestom počas Eurovízie v roku 2019. Tvárou v tvár k aktuálnemu izraelsko-palestínskemu konfliktu sa rozhodnú urobiť niečo viac: skúsia situáciu zmeniť.

Psychologická a spoločenská dráma Thomasa Vinterberga Rodinná oslava sa odohráva v luxusnej vile na vidieku počas rodinnej oslavy šesťdesiateho jubilea úspešného hoteliera sa zameriava na rozkrývanie skutočných charakterov jednotlivých postáv.

Druhú festivalovú premiéru bude mať film O nekonečnosti, ktorý získal na MFF Benátky 2019 Strieborného leva za najlepšiu réžiu. Dej sa odohráva vo vojnou zničenom Kolíne nad Rýnom. Je to kaleidoskop všetkého, čo je večné, ľudské, nekonečný príbeh zraniteľnosti bytia.

NÁVRATY

Okrem premiérových filmov diváci uvidia úspešnú dvojičku filmov z minulých rokov, ktorá sa naň tematicky, myšlienkovo či pôvodom viaže.

Snímka Plnotučná sebaláska je príbehom o mladých škandinávskych ženách, ktoré už majú dosť sebanenávisti a hanby a hrdo sa nazývajú FAT, TLSTÉ. Vyžadujú rešpekt a uznanie v spoločnosti zameranej na stravu a zároveň zápasia s nedostatkom vlastnej hodnoty.

Ďalšou filmovou dvojičkou je film O sliepkach a ľuďoch. Gabriel a Elias sa od svojho umierajúceho otca dozvedia, že sú adoptovaní. Ich biologickým otcom je odborník na výskum kmeňových buniek. Bratia zistia, že majú ďalších troch úplne odlišných  súrodencov.

Návratom je aj starší filmový titul Darkland o úspešnom kardiochirurgovi Zaidovi. Spolu so svojou pôvabnou ženou čakajú prírastok do rodiny. Oslavu však preruší návšteva jeho brata Yasina, ktorý sa dostal do problémov kvôli organizovanému zločinu. Zaid mu síce odmietne pomoc, ale rozhodne sa dosiahnuť spravodlivosť sám.

Film Woman at War získal Veľkú cenu Týždňa kritikov na festivale Cannes 2018 a Filmovú cenu LUX 2018. Otázku, či je lepšou metódou ako zachrániť svet sabotáž stožiarov vysokého napätia alebo adoptovanie ukrajinskej siroty, rieši „zenová teroristka“, ktorá vedie súkromnú vojnu s priemyselnými gigantmi, ničiacimi islandskú krajinu.

O teórii, že sa rodíme s malým množstvom alkoholu v krvi a mierna podnapitosť otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje kreativitu je film Chľast. Povzbudení touto teóriou sa stredoškolskí učitelia pustia do experimentu spočívajúceho v tom, že si počas pracovného dňa udržujú stálu „hladinku“.

V ponuke nebude chýbať Zlatým levom ovenčený film na MFF Benátky 2014 Holub sedel na konári a premýšľal o živote. Dvaja obchodní cestujúci s drobnými čačkami, divákov vezmú na kaleidoskopické potulky ľudskými túžbami. S panoramatickým výhľadom poukazuje holub zo svojej vtáčej perspektívy na ľudský stav.

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.