Filmové skvosty, ktoré zažiarili na troch prestížnych festivaloch Be2Can

Počas piatich večerov si budú môcť Košičania pozrieť najúspešnejšie filmy z festivalu Be2Can v Kasárňach/Kulturparku. Tretí ročník unikátnej prehliadky filmov z troch prestížnych festivalov Benátky, Berlín a Cannes, kde sa o najvyššie ocenenie uchádzal celý rad pútavých a zaujímavých snímok, sa uskutoční od 24. do 28. októbra. Divákom ponúkne mimoriadne intenzívny zážitok. Z kolekcie 12 filmov, ktoré boli uvedené vlani v Benátkach a v tomto roku v Berlíne a Cannes, sa môžu priaznivci súčasnej kvalitnej kinematografie tešiť na tituly Hedi, Neznáme dievča, Sieranevada, Zďaleka a Neon Demon.

Z Berlinále prinesie prehliadka Be2Can 3 love story Hedi, ovenčené Cenou za najlepší debut a Strieborným medveďom pre najlepšieho herca. Pozoruhodne sebavedomý, suverénny a významovo bohatý debut Tunisana Mohameda Bena Attiu dokáže jedným dychom vyrozprávať intímny príbeh a zároveň byť alegóriou spoločenských premien. Hedi je kľúčovým titulom Be2Can 3, pretože spája výraznú umeleckú kvalitu, aktuálnu výpoveď a nové talenty. Pozrieť si ho budú môcť diváci hneď v prvý večer košickej prehliadky 24. októbra..

Zo súťaže v Cannes sa bude 25. októbra premietať tradične veľmi kvalitná „sociálna detektívka“ bratov Dardennovcov Neznáme dievča, ktorá bola nominovaná na Zlatú palmu. Rozpráva príbeh ambicióznej lekárky, ktorá nereagovala na zvonenie ženy pred ambulanciou. Ráno sa dozvedela že ju niekto zavraždil. A tak sa pokúša vypátrať jej identitu a odhaliť páchateľa brutálneho činu.

V nasledujúci večer,, 26. októbra, bude strieborné plátno vyhradené  brilantnej  rumunskej dráme Sieranevada v réžii Cristi Puiu o vyhrotenom rodinnom stretnutí, ktoré reflektuje univerzálne problémy post-sovietskeho bloku. Smrteľne vážna komédia o živote v klamstve a neustálom očakávaní vecí, ktoré neprichádzajú, sa odohráva tri dni po teroristických útokoch na parížsku redakciu časopisu Charlie Hebdo a štyridsať dní po smrti otca lekára Laryho. Prichádza do ošarpaného rodičovského bytu, aby tam strávil sobotu so zvyškom rodiny a uctil si pamiatku zosnulého.

Ďalší víťazný film Zďaleka, ovenčený Zlatým levom v Benátkach, si filmoví fajnšmekri môžu vychutnať 27. októbra. Netradičná romanca o dvojici mužov, ktorých rozdeľuje priepasť veku, spoločenského postavenia a životných skúsenosti, je z dielne venezuelského režiséra Lorenza Vigasa.

Do programu prehliadky Be2Can je na posledný večer, 28. októbra, zaradená najnovšia snímka excentrického režiséra Nicolasa Windinga Refna  “fashion horor”  Neon Demon, nominovaný na Zlatú palmu v Cannes. Horor o kráse a ničote i o kráse ničoty vťahuje diváka do zvodnej čiernej diery módneho priemyslu i Mesta anjelov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.