Filmovou hudbou nás prevedie klavirista Richard Rikkon

Priestory Kunsthalle/Haly umenia ozvučí 10. mája filmová hudba v klavírnom prevedení. Skladby z filmov Intouchables (Nedoknuteľní), Amelie from Montmartre (Amélia z Montmartru), The Pianist (Pianista), Schindler´s list (Schindlerov zoznam), Edith Piaf a ďalších zahrá známy slovenský klavirista Richard Rikkon. Pre veľký záujem odohrá dva koncerty so začiatkom o 17. a 19. hod.  Vstupenky sú už vypredané.

Amélia z Montmartru je francúzska romantická komédia z roku 2001, v ktorej hlavnú rolu stvárnila Audrey Tautou. Autorom hudby je Yann Tiersen. Na koncerte zaznie najznámejšia skladba z tohto soundtracku Comptine d’un autre été.

Chýbať nebude ani titulná skladba z filmu Nedotknuteľní „Una Mattina“Dojímavý príbeh z roku 2011 sa stal jedným z najnavštevovanejších francúzskych filmov všetkých čias. Hudbu skomponoval známy taliansky klavirista Ludovico Einaudi.

Vypočujeme si aj hudbu skladateľa Johna Wiliamsa z filmu Schindlerov zoznam od režiséra Stevena Spielberga,  natočeného podľa skutočných udalostí. Šokujúca a nemilosrdná dráma o nočnej more holokaustu  je ovenčená siedmimi Oskarmi, vrátane hudby.

pianistaFilm Pianista je príbehom Wladyslawa Szpilmana, skvelého pianistu a uznávaného interpreta Chopinových skladieb. Príbeh sa začína v momente, keď vo varšavskom rádiu zaznie Chopinovo Nocturno v C# moll v jeho podaní.

V programe filmových skladieb nechýba ani Čajkovského Swan Lake z amerického psychologického thrilleru Čierna labuť, ktorý režíroval Darren Aronofsky. Dej sa krúti okolo produkcie Labutieho jazera prestížnym newyorským baletným súborom.

Hrať sa bude aj zo soundtrackov k filmom The Hours, Edith Piaf, Shine a ďalších.

 

Klavirista Richard Rikkon

Rikkon_PresovRichard Rikkon sa hre na klavír venuje od svojich štyroch rokov. Študoval na VŠMU a zároveň na parížskej Conservatoire Superiore u medzinárodne uznávaného interpreta Eugena Indjica (žiaka Artura Rubinsteina). V repertoári má diela od Bacha až po súčasných skladateľov. Koncertné vystúpenia odohral v mnohých krajinách sveta. Pravidelne spolupracoval s viacerými renomovanými telesami. Venuje sa koncertnej, klavírnej, interpretačnej a improvizačnej činnosti. Je nielen klavírnym virtuózom vážnej hudby, ale hrá a skladá hudbu rôznych žánrov, ako napr. pop, jazz. Vystupuje nielen sólovo, ale aj s kapelami tanečnej hudby.

Na debutovom albume Čarovný klavír (2005) hrá celosvetovo známe skladby prepracované v netradičnom virtuóznom štýle. Za album dostal ocenenie „Zlatá platňa“, rovnako ako druhé pokračovanie albumu, venovaného vážnej hudbe a skladbám velikánov klasiky. Je držiteľom výročnej ceny Akadémie populárnej hudby za najlepší inštrumentálny výkon  Aurel roka 2005. O rok neskôr prišiel s ďalším albumom s názvom Richard Rikkon uvádza z oblasti populárnej hudby. Veľkú popularitu najmä medzi mladými si získal počas show SuperStar, v ktorej sprevádzal súťažiacich na klavíri.

Richard Rikkon je všestranný hudobník. Venuje sa taktiež kompozícii a aranžovaniu diel iných autorov, ako aj komornej hre. Jeho život je o hudbe a kúsok zo svojho umenia ponúkne poslucháčom na koncerte v Košiciach.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.