Filmovú hudbu Johna Williamsa zahrá Štátna filharmónia Košice pod taktovkou Martina Leginusa

Po veľmi úspešnom koncerte filmovej hudby v klavírnom prevedení sa začiatok jesene bude niesť opäť v tomto duchu. Tentoraz to nebude iba klavír, ale symfonický orchester. Hudbu z najznámejších filmov uvedie 10. septembra v Kunsthalle/Hale umenia Štátna filharmónia Košice s dirigentom Martinom Leginusom. Pre veľký záujem sa uskutočnia dva koncerty so začiatkom o 17:00 a 20:00 hod.

Vypočujte si zvukovú upútavku.

Znieť bude predovšetkým hudba amerického skladateľa Johna Williamsa. Okrem známych skladieb zo soundtrackov k filmom Superman, Indiana Jones, Star Wars si vypočujeme aj skladby z filmov Čeľuste či Gejša. Zaznie aj Psycho suite od Bernarda Herrmanna.

john-williamsJOHN TOWNER WILLIAMS (1932) je vďaka 45 nomináciám označovaný za najviac nominovaného žijúceho umelca na Cenu Akadémie. O jednu viac má len Walt Disney. Je dvorným skladateľom hudby ku filmom Stevena Spielberga. Doteraz získal 5 Oscarov, 3 Emmy, 4 Zlaté glóbusy a 21 cien Grammy. Prvé ocenenie dostal v roku 1971 za adaptáciu hudby k muzikálu Normana Jewisona Fiddler On The Roof  (Fidlikant na streche). Zložil hudbu k mnohým, predovšetkým fantastickým, dobrodružným a najpopulárnejším filmom všetkých čias, ako sú Hviezdne vojny, Jurský park, Čeľuste, Indiana Jones Schindlerov zoznam Superman, AI – umelá inteligencia a Harry Potter.

Narodil sa v New Yorku matke Esther a jazzovému trubkárovi Johnovi, ktorý je jedným zo zakladateľov Raymond Scott Quintet. Rodina sa presťahovala do Los Angeles, kde získal vzdelanie na North Hollywood High School. Potom študoval na Kalifornskej univerzite a jeho mentorom bol hudobný skladateľ Mario Castelnuovo-Tedesco. V roku 1952 vstúpil do leteckých síl USA, kde tri roky dirigoval kapelu. V New Yorku potom začal navštevovať najznámejšiu hudobnú školu Julliard School of Music, kde sa učil predovšetkým klavírnu hudbu. Popritom hral na piano v niekoľkých jazzových kapelách a štúdiových orchestroch.

Po ukončení školy pracoval v Los Angeles ako orchestrátor vo filmových štúdiách a súčasne hral na klavíri. Spolupracoval so skladateľmi Alfredom Newmanom a Jerrym Goldsmithom. Jeho hviezdnu kariéru odštartovala úzka spolupráca so Spielbergom, ktorý tvrdí, že za obrovský úspech filmu Čeľuste vďačí polovicou hudbe Williamsa.

Skladateľ J. Williams je predovšetkým známy hudobným doprovodom k celej hexalógii Hviezdne vojny a preslávil sa predovšetkým svojim svetoznámym motívom „Darth Vader march“. Napísal tiež ústredné hudobné motívy pre olympijské hry (1984, 1988, 1996 a 2002). Najznámejší je „Olympic fanfare and theme“ z LOH v Los Angeles z roku 1984.

V súčasnosti patrí  medzi najuznávanejších amerických skladateľov filmovej, ale aj klasickej hudby a dnes je najvýznamnejší a najúspešnejší skladateľ filmovej hudby všetkých čias, ktorý skomponoval partitúry k vyše 100 filmom. Vypočuť si aspoň niektoré z nich v podaní Štátnej filharmónie Košice bude veľkým umeleckým zážitkom.

filharmoniaŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. V krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. V súčasnosti má orchester 80 profesionálnych hudobníkov. Zaznamenal výrazné úspechy na koncertných pódiách európskych krajín, ale aj v Severnej Amerike a v Ázii. ŠfK prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Repertoárové spektrum orchestra obsahuje všetky frekventované diela od baroka po hudbu 21. storočia.

Gala-Kučerová-3MARTIN LEGINUS (1980) je hudobným riaditeľom  Štátnej opery v Prahe a dirigentom Slovenského národného divadla v Bratislave. Študoval dirigovanie na Štátnom konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V rámci štúdia sa zúčastnil majstrovských kurzov u Kurta Masura, bývalého šéfdirigenta Newyorskej filharmónie, následne absolvoval semestrálnu stáž v Landestheater Detmold v Nemecku.

Spolupracoval s Orchestrom Štátnej opery Budapešť, Filharmóniou Oviedo, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnou filharmóniou Košice, Orchestrom Štátnej opery Košice, Cappellou Istropolitanou, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Slovenským komorným orchestrom B. Warchala, Musicou aeternou; a so sólistami, ako sú Ľubica Vargicová, Adriana Kučerová, Eva Hornyáková, Jolana Fogašová, Terézia Kružliaková, Leo Nucci, Pavol Bršlík, Sergej Larin, Miroslav Dvorský, Oto Klein, Dalibor Jenis, Peter Mikuláš, Markus Forster, Ladislav Fančovič, Marian Lapšanský a i.

A4_FilmovaHudbaPROGRAM:

John Williams: Superman main theme

John Williams: Superman „Love theme“

Bernard Herrmann – Psycho suite

John Williams: Indiana Jones: main theme – The Raiders of the Lost Ark

John Williams: Flying theme (z filmu E.T.)

John Williams: Memoirs of a Geisha – Sayuri’s Theme

John Williams: JAWS Theme

John Williams: Jurassic Park Main theme

John Williams: Star Wars Suite for Orchestra

I. Main Title

II. Princess Leia´s theme

III. The Imperial March (Darth Vader´s

IV. Yoda´s theme

V. Trone Room & end title

Vstupné: 10 € v predpredaji/14 € na mieste

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.