Filmový festival Be2Can prinesie prehliadku najvyššej kvality 

Film Europe Media Company prináša do slovenských a českých kín filmovú prehliadku víťazov z troch najvýznamnejších festivalov Be2Can, ktorej 4. ročník sa koná od 4. do 10. októbra. V Kasárňach/Kulturparku uvidia diváci počas troch dní od 7. do 9. októbra  šesť ocenených snímok.

Fanúšikovia výnimočných filmov sa majú naozaj na čo tešiť. Organizátori pripravili atraktívnu kolekciu uvedených a vo väčšine prípadov ocenených filmových lahôdok na festivaloch v Berlíne, Benátkach a Cannes.

Na plátno kina v Kulturparku sa dostane víťazný film tohtoročného MFF v Cannes The Square (Štvorec) švédskeho režiséra Rubena Östlunda. Konceptuálna tragikomédia ukazuje Európu, aká je. Bohatá, vyspelá, rozdelená, smiešne smutná. Režisér v ňom nezameniteľne skĺbil presne odpozorované situácie, inteligentnú provokáciu a metaforický obraz Európy. Autor na príbehu ambiciózneho kurátora múzea moderného umenia ironicky konfrontuje liberálne hodnoty a nedostatok empatie. Je to excelentný film excelentného režiséra, ktorý právom vyhral Zlatú palmu.

Cenu za najlepší scenár získala režisérka Lynne Ramsey za mysteriózny thriller You Were Never Really Here (Nikdy si tu nebol). Jej netrpezlivo očakávaný návrat zaznamenal dvojnásobný úspech. Okrem Ceny za scenár porota ocenila herca v hlavnej úlohe Joaquina Phoenixa. V nezvyčajne brutálnom expresionistickom príbehu stvárnil traumatizovaného vojnového veterána, ktorý sa pomstí obchodníkom s bielym mäsom. Film bol nominovaný na Zlatú palmu.

V Bielorusku narodený filmový režisér Sergej Loznica uviedol v tomto roku v Cannes svoj film Krotká (A Gentle Creature), ktorý sa voľne inšpiruje Dostojevského tvorbou a rozpráva príbeh ženy, ktorá sa neúspešne snaží dostať za manželom do väzenia. Film bol nominovaný na Zlatú palmu.

Všetky tieto filmy budú patriť k vrcholom októbrovej prehliadky Be2Can. Tá prinesie aj filmy ocenené Zlatým medveďom z Berlinále 2017. Najvyššie ocenenie získal film maďarskej režisérky Ildikó Enyedi On Body and Soul (O tele a duši). Snímka je spravodlivo najlepším filmom Berlinále. V hlavnej úlohe si zahrala slovenská herečka Alexandra Borbely. V súťažnej sekcii Berlinále zabodoval aj film režisérky Daniely Vega Una Mujer Fantastic Woman (Fantastická žena). Dráma o transgender speváčke režiséra Sebastiana Lelio získala Strieborného medveďa.

Na 4. ročníku Be2Can sa bude premietať aj vizuálne úchvatný dokument o vzniku a zániku vesmíru. Bezmála štyridsať rokov sa vo vizionárskej mysli jedného z najvýznamnejších amerických režisérov Terrence Malicka rodila myšlienka na ambicióznu esej, ktorá nakoniec dostala tvar filmu Voyage of Time (Cesta času). V centre jeho pozornosti je evolúcia rôznych živých foriem, ich rozmanité podoby, premeny od jednobunkových organizmov až po formovanie ľudskej civilizácie. Film získal cenu Green Drop Award a bol nominovaný na Zlatého leva Benátky 2016.

PROGRAM:

7. 10. 2017 o 18:00 O tele a duši 

7. 10. 2017 o 20:30 Štvorec

8. 10. 2017 o 18:00 Nikdy si tu nebol

8. 10. 2017 o 20:30 Krotká

9. 10. 2017 o 18:00 Cesta času

9. 10. 2017 o 20:30 Fantastická žena

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.