Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm mení pohľad spoločnosti na svet

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm počas jesennej tour po slovenských mestách prinesie filmy, ktoré vám zmenia pohľad na svet. Výnimkou nebudú ani Košice. V Kasárňach/Kulturparku si ich budú môcť návštevníci pozrieť 5. a 6. októbra 2021. Pripravený je nielen pestrý filmový program, ktorý prinesie široké spektrum tém, ale aj sprievodnú diskusiu o zmenách kvôli klimatickej zmene v meste.

Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Filmový program poskytne pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú naše životné prostredie, ale prináša aj ich riešenia a úspešné príbehy záchrany.

Vytrvalé a neustále silnejúce konzumné správanie ľudí priviedlo zdravie našej planéty do hraničnej krízy. Stojíme na križovatke, na ktorej sa musíme rozhodnúť, či svoje správanie dokážeme zmeniť. Téma tohtoročného medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je stručná, ale o to jasnejšia. KONZUM.

Na začiatku technického rozmachu mali geniálni vynálezcovia tie najlepšie úmysly. Jedlo malo ľudí nasýtiť a potešiť, oblečenie nás malo chrániť a automobily nás mali priblížiť k živobytiu a blízkym. V novej kampani sa Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm ospravedlňuje velikánom za to, že sme ich vynálezy konzumným správaním a nadužívaním zmenili na zbrane voči životnému prostrediu.

Film Čokoládové srdce temnoty je typický príklad tejto témy, v ktorom sa dozvieme o detských otrokoch čokolády, ktorí musia na Pobreží Slonoviny, najväčšieho producenta kakaa na svete, pracovať, aby zabezpečili úrodu. Lukratívny čokoládový priemysel sa ešte v roku 2001 na základe tlaku mimovládnych organizácií zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach do roku 2006. Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy dokonca obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje?

Veľryby žijú vo svete tak vzdialenom od nášho vlastného, že ich život si vieme len ťažko predstaviť. Morský biológ a filmár Rick Rosenthal počas veľkej časti svojej dlhej kariéry natáčal veľryby a teraz je na ceste hlbšie preskúmať ich život a dozvedieť sa o nich viac. Svoje poznatky zhrnul vo filme Múdrosť veľrýb.

Skutočný príbeh o stretnutí nádhernej polárnej medvedice Polárke s nórskym filmárom Asgeirom Helgestadom je štvorročnou cestou po Spitzbergoch. Zvyšujúce sa teploty majú za následok dramatické zmeny ekosystému v podobe rekordne rýchlo sa topiaceho ľadu. Film Kráľovná bez zeme poukazuje na topiace sa ľadovce a prudké klimatické zmeny a zdôrazňuje, že čas nám dýcha na chrbát. Je zamyslením sa nad otázkou: „Keďže je Zem domovom nás všetkých, môžeme si dovoliť ignorovať, čo sa s ňou deje?“

Nenechajte si ujsť jedinečné zábery izolovaného ostrova Bioko pokrytého pravekým dažďovým pralesom a obklopeného temnými vodami oceánu , ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete – mandril čiernotváry. Film Stratení králi Bioka skúma ich tajné životy a ich záhadného domova prostredníctvom rodinnej tlupy a novorodenca, ktorý po prvý raz objavuje tento tropický raj so všetkými jeho výzvami.

Výber doplnia dva kratšie slovenské filmy. O tom, ako vyzerá rok v záchrannej stanici pre voľne žijúce zvieratá, hovorí dokument Šanca prežiť. Film otvára divákovi tri najsilnejšie príbehy, ktoré v záchrannej stanici zanechali nezmazateľnú stopu. Napísali ich orlica Zoja, medvieďatá Kvetka a Albert a vlčica Daisy. Film Lesný kúpeľ, ktorý sa natáčal iba pár dní pred festivalom v okolí Košíc a Michaloviec, predstaví zaujímavú prírodnú terapiu. Citlivo a nenásilne privedie návštevníkov lesa k odbúraniu stresu, podporí imunitný systém a celkové zlepšenie zdravia.

V utorok je na programe diskusia Košice, sme pripravení na zmenu klímy? Návštevníci sa spolu so zástupcami z mesta a odborníkmi dozvedia, ako môže ich mesto reagovať  na najväčšiu globálnu hrozbu súčasnej doby a v stredu bude online prednáška o bezrastovej ekonomike.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.