Filmový festival lokálnych televízií Zlatý žobrák je prehliadkou najlepších filmov

Bohatý program na vás čaká počas jubilejného 25. ročníka unikátneho filmového festivalu Zlatý žobrák, ktorého mottom je „…zbierame zo života drobné, ale cenné pätáky. So žobráckou palicou, ale s otvorenými očami…“ Aj tento rok prišli do Košíc tisícky filmov z celého sveta, z ktorých porota vybrala tie najlepšie. A tie môžete vidieť v Kasárňach-Kulturparku od 4. do 8. septembra 2019. Stačí si vybrať a prísť si pozrieť filmy, ktoré len tak ľahko v kinách neuvidíte…

Keď jedna z prvých lokálnych televízií na Slovensku získala v roku 1995 licenciu na vysielanie, bolo jasné, že si nemôže dovoliť nakupovať programy alebo vysielať podobne ako celoplošné televízie. Lokálne televízie v Európe boli v tom čase izolované a nemali o sebe žiadne informácie. A tak vznikla myšlienka zorganizovať v Košiciach festival, na ktorom by si vymieňali programy, skúsenosti a informácie.

Festival Zlatý žobrák predstavuje najširšiu platformu prepájania rôznych kultúrnych hodnôt a dialógu. Cieľom organizátorov je, aby bol miestom permanentného dialógu, výmeny názorov a  skúseností a tvorivej konfrontácie tvorcov audiovizuálnych diel a aby sa stal pravidelným miestom prezentácie pre mladých tvorcov z celej Európy. Každú tvorbu ovplyvňujú podmienky v akých pôsobí, jej kvalita však závisí aj od odbornej a profesionálnej odvahy, osobitne od kompetentnosti samotných tvorcov. Účasť na festivale predstavuje vzácnu skúsenosť a možnosť priamej odbornej a tvorivej inšpirácie.

Zlatý žobrák je najstarší a stále jediný festival svojho druhu. V Európe je považovaný za jedno z najväčších mediálnych podujatí. Je zdrojom informácií na aktuálne európske témy. Organizátori nevyhľadávajú „hviezdy“, ale talentovaných autorov – neimituje renomované festivaly, ale organizuje originálne a autentické podujatie, ktoré vypĺňa medzeru v audiovizuálnom priestore.

PROGRAM:

STREDA, 4. september 2019

09:00 Z HISTÓRIE FESTIVALU
Festival má za dlhé roky svojho pôsobenia obrovské „zásoby“ archívnych filmov. Príďte sa pozrieť na tie najlepšie z nich z Iránu, Chorvátska či Srbska.
11:00 ŠPANIELSKI FILMÁRI PREDSTAVUJÚ (premietanie v španielčine)
Temperament nájdete v španielskych filmoch, ktoré si budete môcť vychutnať v pôvodnom znení. Budete sa smiať aj plakať. Aj o tom sú filmy pochádzajúce z Pyrenejského polostrova.
14:00 SAMAN HOSSEINPUOR PREDSTAVUJE (premietanie v angličtine)
Saman Hosseinpuor je mladý režisér z Iránu, ktorý vlani získal sošku Zlatého žobráka. Odvtedy zbiera ocenenia po celom svete.
18:00 PETER SCHEINER
Peter Scheiner, pôvodom z Komárna, žije dlhodobo vo Švajčiarsku. Je fotograf a zároveň autor filmov, ktoré si budete môcť pozrieť unikátne v tejto sekcii.

ŠTVRTOK, 5. september 2019

09:00 ANIMOVANÉ FILMY PRE DETI
Kde bolo, tam bolo… zoberte svoje deti a príďte sa pozrieť na výber najlepších animovaných filmov pre deti z celého sveta.
11:00 MAĎARSKÝ FILM (premietanie v maďarčine)
Naši južní susedia produkujú kvalitné filmy, ktoré sú pre nás neznámou. Príďte to zmeniť a pozrieť si výber ich tvorby.
16:00 NAJLEPŠIE FILMY Z ROČNÍKA 2018
Problémy dnešného sveta nútia ľudí robiť nezvyčajné kroky. Hladovka, nevyliečiteľné choroby či konzumný spôsob života – to všetko uvidíte vo filmoch z vlaňajšieho ročníka.
18:00 ZLATÝ ŽOBRÁK: DOMINIK BARI OYMYAKON
Jedinečný dokumentárny film Oymyakon rozpráva príbeh ľudí z izolovanej dediny, ktorá sa nachádza hlboko v severnej sibírskej tajge, známej ako pól studenej. Spoznajte deň v živote občanov najchladnejšieho obývaného miesta na Zemi a objavte výzvy, ktorým čelia v tejto nehostinnej krajine, kde najnižšia zaznamenaná teplota je -71,2° C.

PIATOK, 6. september 2019

09:00 ZO ZLATÉHO ARCHÍVU ZLATÉHO ŽOBRÁKA
Príbeh dvoch televíznych redaktorov, o živote vidieckej ženy či svadba kvôli peniazom – aj to si môžete pozrieť vo výbere archívnych filmov z festivalu Zlatý žobrák.
11:00 FRANCÚZSKY FILM (premietanie vo francúzštine)
Francúzsky film je špecifický. Obrazovo aj obsahovo. Táto sekcia vám ponúkne výber najlepších prihlásených filmov v pôvodnom znení vo francúzštine.
16:00 ČESKÝ A SLOVENSKÝ FILM
Dominik György, Agnes Dimun a Erik Jasaň – to sú mená slovenských a českých autorov, ktorých filmy si môžete vychutnať počas festivalu Zlatý žobrák.
18:00 POZDRAV Z IRÁNU 2019
Iránske filmy sú špecifické nielen prostredím, v ktorom vznikajú, ale najmä ľuďmi, ktorí ich tvoria. Najčastejšie riešia vážne témy, akými sú smrť, životná kríza či utečenectvo.

Vstup voľný

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.