Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Folklórny súbor Hornád už leští čižmy a chystá „Veci čo sa dejú“ na pódium

Folklórny súbor Hornád už leští čižmy a chystá „Veci čo sa dejú“ na pódium

Folklórny súbor Hornád pripravil pre svojich priaznivcov v závere minulého roka prekvapenie v podobe nového CD VECI ČO SA DEJÚ SOUNDTRACK a DVD s rovnomenným autorským výpravným folklórnym muzikálom z choreografickej a režijnej dielne Štefana Šteca s hudbou skupiny Fajta. Na nosičoch je okrem soundtracku poriadny karpatský mix zo Zemplína, Spiša, rusínske, ukrajinské, rómske či židovské piesne. Keďže nebolo možné stretnúť sa na pódiu a predviesť sa publiku aj naživo a svoj úspešný počin pokrstiť, rozhodli sa urobiť to dodatočne. V Kasárňach/Kulturparku chystajú koncert už 1. júna 2021 o 18:30 hod. takže „veci“ sa konečne začínajú diať a vy môžete byť pri tom. Folkloristi sa na svoje publikum veľmi tešia, aj keď ste už mohli všetko počuť na CD i vidieť na DVD. Priamy kontakt to však nenahradí.

Na koncerte zaznejú najlepšie skladby v koncertných verziách v hudobno-speváckom programe. Účinkovať bude Ľudová hudba Hornád, známa ako kapela Fajta, speváčky FS Hornád, vynikajúca speváčka rusínskych piesní Mária Mamrillová, mladý talentovaný herec, spevák a hudobník Dominik Korytko, Štefan Štec a ďalší. Album, na ktorom sú skladby Na Ukrajiňi, Nešťastliva, Petre, Ivane, Plyve kača, Poc Janičku, A poňiže Ostrova, Kerem šavorale drom, Hora, Snivo ša mi, A za našu Torysu, Šumne pľivaju, Vlak, Požehnanie šabatových sviec, Sidarida, Ľubko a Chodyt mati,  je dôkazom, že láska k folklóru nepozná hranice.

Hudobný príbeh muzikálu, ktorý od svojej premiéry v roku 2018 mal už desať repríz a bolo by ich viac, keby nezasiahla pandémia, mapuje osud hlavnej hrdinky Betky a Bogdana na pozadí dramatických udalostí 20. storočia, od druhej svetovej vojny až podnes. Ústrednou témou je optácia na Ukrajinu, vysťahovanie Rusínov a ich osudy. Ako hovorí autor Štefan Štec o svojom diele: „Každá rodina si so sebou nesie svoj vlastný príbeh 20. storočia. V mojom okolí sa mnohé rodiny museli vyrovnať s vysídľovaním, ktoré prišlo po 2. svetovej vojne. Optácia na Ukrajinu rozdelila príbuzných a často priniesla len utrpenie. Všetko, čo som vnímal ako dieťa vo svojom okolí, som vložil do tohto muzikálu.“

Podľa tvorcov je muzikál výnimočný nielen témou, ale aj svojou technickou výpravou, ktorá je na poli folklórnych súborov absolútne unikátna. Je plný fantastickej ľudovej hudby a vynikajúcich speváckych a tanečných výkonov. Pre folkloristov bol veľkým sústom, ale výsledok stojí za to. Téma má čo povedať širokej verejnosti. V podaní FS HORNÁD je veľmi silným, emotívnym a nezabudnuteľným hudobným predstavením, z ktorého si budú môcť diváci kúsok odkrojiť a byť účastníkmi krstu.

Folklórny súbor Hornád je ľudovo-umelecké teleso Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a vďaka svojej viac ako 50-ročnej tradícií patrí medzi špičkové telesá na Slovensku. Má 70 členov a členiek (tanečníci, tanečníčky, speváčky a dve ľudové kapely) Hlavnou myšlienkou jeho tvorby je zachovávanie tanečno-hudobných tradícií východného Slovenska a hľadane nových ciest ich interpretácie a javiskového stvárnenia. Hornád už viac ako polstoročie poskytuje mladým ľuďom v Košiciach možnosť aktívne sa spolupodieľať na zachovávaní tradícií a aktívne sa zapojiť do folklórneho diania na Slovensku.

Jeho história sa datuje do roku 1963, no pod názvom Hornád pôsobí na scéne od roku 1992. Hornád je považovaný za špičku medzi folklórnymi telesami na Slovensku. Hlavným dôvodom tohto úspechu je fakt, že už desaťročia hľadá nové spôsoby tvorby a sebarealizácie, čím sa stal v mnohých smeroch priekopníkom a trendsetterom.

Individuálny prístup, práca s materiálom, inovatívny spôsob myslenia – to všetko sa pozitívne podpísalo pod veľký počet umelcov, ktorých Hornád vychoval. Za všetkým stoja Vladimír Michalko či Štefan Štec. Osobností v sólovom tanci či speve vychováva Hornád neustále, o čom svedčí 9 titulov „laureát“ a spolu viac ako 30 ocenení v rámci súťaže sólistov tanečníkov „Šaffova ostroha“. Rovnako sa Hornád môže pochváliť niekoľkými laureátmi a ocenenými v rámci speváckej súťaže Makovická struna. Najväčší úspech však zažil v roku 2017, kedy sa stal absolútnym laureátom celoštátnej súťažnej prehliadky choreografií folklórnych kolektívov s dnes už kultovou choreografiou Maľovaní. Tento rok sa tiež zapísal do histórie vďaka účinkovaniu v  prvej sérii televíznej šou RTVS – ZEM SPIEVA.

Ďalšie články