Fond na podporu umenia rozdelí prvé granty

Novovzniknutá verejnoprávna inštitúcia Fond na podporu umenia (FPU), ktorá zabezpečuje podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu, predstavila svoju činnosť v Kasárňach/Kulturparku. Riaditeľ fondu Jozef Kovalčik počas verejnej prezentácie priblížil jeho hlavné ciele. Jedným z nich je priniesť väčšiu finančnú podporu pre neštátnu kultúru.

Známych je už šesť grantových programov (Umenie, Kultúrne podujatia, aktivity a časopisy, Výskum a vzdelávacie aktivity, Ľudová kultúra a kultúrno-osvetová činnosť, Medzinárodné aktivity a mobility, Pamäťové a fondové inštitúcie) a ich jednotlivé podprogramy.

Keďže Fond na podporu umenia nahrádza podstatnú časť dotačného systému Ministerstva kultúry SR, upozornil aj na zmeny v podmienkach udeľovania grantov, s dôrazom na možnosti podpory pre medzinárodné projekty a spolufinancovania projektov v rámci Európy.

Jozef Kovalčík sa vyjadril aj na tému prerozdeľovania dotácií v rámci regiónov: „Nemáme nastavenú takú politiku, aby sme podporu rozdeľovali regionálne. Pôjde o kvalitu samotných projektov, pretože tá je zásadná. Budeme sa snažiť, aby zastúpenie v odborných komisiách, ktoré budú projekty hodnotiť, bolo zložené z ľudí z rôznych regiónov. Žiadatelia by preto nemali mať pocit, že boli vylúčení len preto, že celá komisia je zložená z ľudí, pochádzajúcich z Bratislavy.“

Prvá výzva, ktorá sa bude týkať veľkých kultúrnych podujatí, bude zverejnená už 30. novembra, ďalšie v nasledujúcom roku.. Žiadatelia môžu o granty na svoje umelecké a kultúrne projekty v jednotlivých programoch požiadať aj spätne.

Po prezentácii sa rozprúdila vášnivá diskusia na tému rozpočtov a spolufinancovania. Podľa riaditeľa FPU si žiadatelia zvykli umelo nafukovať svoje rozpočty. Predísť tomuto problému chce prostredníctvom odborných komisií.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Text: Nikola Dirlaková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.