Fotografie a videá Tomáša Rafu rozpútavajú vnútorný dialóg

Výstava fotografií a videí Tomáša Rafu pod názvom Nový nacionalizmus v srdci Európy ponúka návštevníkom Kasární/Kulturparku obraz aktuálneho diania na Slovensku, v Česku, Maďarsku, na Ukrajine a v Poľsku. Dokumentuje verejné prejavy xenofóbie, neznášanlivosti a rasizmu a približuje aktuálnu  tému utečencov, ktorá má čo divákovi povedať.

Autor pracuje na projekte nacionalizmu už niekoľko rokov, neustále ho dopĺňa a netají, že vidí zmysel pokračovať v ňom ďalej. „Okrem aktuálnych tém, výstava ponúka aj prierez tvorbou z nedávnej minulosti, ktorá sa týka života minoritných skupín,“ uviedla kurátorka Jana Pohanková.

Pozrite si reportáž z výstavy Nový nacionalizmus v srdci Európy.

Vidieť na nej môžu návštevníci dokumenty zo zhromaždení a pochodov extrémistov a nacionalistov na Slovensku a v Čechách, protesty  proti imigrantom, národnostným, rasovým menšinám a iným minoritám v spoločnosti. Samostatnou  kategóriou je sprostredkovanie udalostí na Ukrajine či projekt autorových aktivít v prospech Rómov.

Na vernisáži mali návštevníci možnosť dozvedieť sa od Tomáša Rafu viac o tom, čo je zachytené na fotografiách alebo videách. Napríklad aj to, že prepojenosť medzi zobrazeným Pochodom za život a pochodom imigrantov vidí jasne: „Aj druhý je pochodom za život.“

Svoju tvorbu necháva bez komentára, nechce diváka ovplyvňovať spätným pohľadom na udalosti.  Jeho cieľom je, aby si človek urobil vlastný názor. Vplyv jeho videí nemusí byť viditeľný, prioritou autora je zapôsobiť na myslenie ľudí a rozpútať vnútorný dialóg. Tak, ako v prípade videa s Kotlebom, poburujúcim proti utečencom.

Snímka zachytáva imigrantov, ako prespávajú na stanici, ako ich prevážajú vo vlaku. Na jednej z fotografií je žiletkový plot na maďarskej hranici so Srbskom, ďalšia zobrazuje dospelých a deti, ktorí sa nemali kam ukryť pred silným slnkom a čakali niekoľko hodín, kým im otvoria brány. Mnohé z týchto obrazov sú pre ľudí nepredstaviteľné a nepochopiteľné.

Výstava chce odovzdať divákovi odkaz, ktorý môže dešifrovať až po pozretí si celých videí, na pochopenie ktorých je potrebný istý čas a priestor. Záujemcovia si ju môžu pozrieť v budove Bravo do 31. januára budúceho roka.

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa, 11:00 – 18:00 hod.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.

Foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.