Fotografka Eva Fuková v šesťdesiatročnej retrospektíve Pábení – výstava zrušená

V súvislosti s neuskutočnením výstavy Evy Fukovej uverejňujeme stanovisko organizátora výstavy:

STANOVISKO/OSPRAVEDLNENIE NÁVŠTEVNÍKOM K13:

„Z vážnych technických dôvodov bola fotografická výstava Evy Fukovej Pábení, ktorá mala byť v termíne od 8. 7. do 23. 8. 2015, zrušená, za čo sa ospravedlňujeme. So želaním radostného leta a príjemných kultúrnych zážitkov s K13* ASTRONAUTS s.r.o., organizátor výstavy Evy Fukovej“

 

Americká fotografka českého pôvodu Eva Fuková, ktorá patrí k najvýznamnejším osobnostiam českej umeleckej scény druhej polovice 20. storočia, sa predstaví v Košiciach retrospektívnou výstavou „Pábení“.  Viac než päťdesiat fotografií legendárnej autorky, ktorá svojim dielom a významom patrí medzi hŕstku zakladateľských a priekopníckych osobností českej fotografie, si záujemcovia budú môcť pozrieť v budove Bravo Kasární/Kulturparku od 8. júla do 23. augusta.

Eva Fuka-Pvidka… - vizuál výstavy

Obzor z helikoptéry, 1964 © Eva Fuka

Eva Fuková patrí medzi tých, ktorí stovkám a tisícom ďalších fotografov otvárajú cesty, možnosti, prístupy k tvorbe, a to nielen v oblasti fotografie, ale aj vo výtvarnom umení. Výstava predstavuje  fotografie, ktoré sú zamerané na dve časové obdobia: fotografie vytvorené v Čechách a na cestách po Európe v období rokov 1951-1964 a cyklus newyorských fotografií  s dôrazom na sériu,  vytvorenú počas jej krátkeho pobytu v USA  v roku 1964.

Už ako veľmi mladá začala fotografovať a lepiť koláže. Vyštudovala grafickú školu a po vojne Akadémiu výtvarných umení.  Jej otec bol akademický maliar a vydavateľ  luxusného štýlového časopisu Salon o životnom štýle a umení. Redakcia bola doma, takže už ako dieťa spoznala mnoho zaujímavých ľudí. Vydala sa za maliara Vladimíra Fuku. Obaja patrili do spoločnosti, pohybujúcej sa okolo výtvarníka Jiřího Kolářa.

V roku 1967 sa odsťahovala do USA, kde sa jej dielo ďalej rozvíjalo a kde sa venovala prevažne farebnej fotografii – tzv. multiplážam a zhotovovaniu objektov. Čoskoro zistila, že jej síce nevadí žiť v cudzine, ale je pre ňu neznesiteľné žiť ako emigrant bez možnosti návratu domov. Keď po manželovej smrti  ako americká občianka na krátky čas zavítala do Československa, už tu nedokázala žiť.  Po roku 1989 si však našla cestu späť do Európy i domov do Čiech.

Okrem čiernobielych,  sociálne poňatých fotografií ,možno na výstave vidieť aj surrealistické koláže, ktorým sa E. Fuková venovala. Čas, ktorý ubehol medzi najstaršou a najmladšou snímkou na výstave, trval 60 rokov. Divák má možnosť sledovať, ako sa jej tvorba vyvíjala a kam nakoniec až dospela. Umelkyňa fotografovala postupne s Leicou, Rolleiflexom, Nikonom a nakoniec i s digitálnym  Cannonom.

Evu Fukovú môžeme označiť za legendu českej fotografie. Spolu s Emíliou Medkovou alebo Vilémom Rechmannom patri do generácie povojnových fotografov, ktorí zásadným spôsobom ovplyvnili vývoj a vnímanie fotografie ako média. Svoju kreativitu prejavovala vo viacerých smeroch, nielen vo fotografii. Venovala sa tiež lepeniu koláží alebo maľbe.

Vernisáž sa uskutoční  7. júla o 18. hodine.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.