Francúzske filmové delikatesy ochutnáme aj v Košiciach

Francúzska aliancia Košice v spolupráci s Francúzskym veľvyslanectvom na Slovensku organizuje v Košiciach 16. ročník Dní frankofónnej kultúry, ktoré sa uskutočnia v dňoch 16. marca až 14. apríla. Tri podujatia budú aj v Kasárňach/Kulturparku.

Od 18. do 20. marca sa bude konať už druhý ročník podujatia Créme de la créme. Počas týždňa francúzskeho filmu sa na filmovom plátne objavia tituly Sils Maria, Violette, Diplomacia, Zbohom jazyku, Tri srdcia a Dva dni, jedna noc. Filmová prehliadka prinesie výber tých najlepších francúzskych lahôdok, ktoré boli vysoko oceňované na filmových festivaloch, či rôznymi významnými inštitúciami.

Hneď na úvod sa festivalový divák môže tešiť na herecký koncert Juliette Binoche a Kristen Stewart vo filme uznávaného režiséra Oliviera Assayasa Sils Maria. Atraktívna štyridsiatnička Maria Enders je na vrchole hereckej kariéry, ktorú pred dvadsiatimi rokmi odštartovala stvárnením postavy Sigrid v oceňovanom divadelnom predstavení. Práve prijala ponuku zahrať si v remaku tejto slávnej hry, avšak tentoraz má hrať staršiu Helenu, ktorú Sigrid zvedie a doženie až k samovražde. Maria so svojou asistentkou odchádza do Sils Marie, odľahlej oblasti švajčiarskych Álp, aby sa nerušene pripravovala na náročnú úlohu. Maria sa s pomocou asistentky vžíva do novej postavy Heleny – tentoraz sa však nachádza na druhej strane zrkadla, tvárou v tvár očarujúcej dievčine, ktorá je v podstate znepokojujúcim odrazom jej samotnej.

Ďalšou filmovou lahôdkou je biografická dráma Violette. Violette sa narodila na začiatku minulého storočia ako nemanželské dieťa. Trpela nízkym sebavedomím a nachádzala únik vo svete literatúry, ktorý jej poskytoval možnosť sebarealizácie. V povojnovom Paríži stretáva Simone de Beauvoir, slávnu spisovateľku a feministickú ikonu a zahorí k nej neopätovanou láskou. Vďaka Simone a podpore Maurice Sachseho sa z nemilovanej a neznámej ženy stáva uznávaná a obdivovaná spisovateľka, ktorá ovplyvnila ďalšie generácie autorov. Violettina autobiografia La Bâtarde (1964) sa neskôr stala doslova bestsellerom.

Vojnová dráma Diplomacia približuje udalosť z 25. augusta 1944, keď spojenci vstúpili do Paríža. Krátko pred úsvitom sa nemecký vojenský miestodržiteľ Dietrich von Choltitz chystá vykonať krutý príkaz Adolfa Hitlera, a to vyhodiť do povetria pýchu všetkých Francúzov – hlavné mesto Paríž. Všetky mosty a historické budovy sú už podmínované, no Paríž stále stojí a vyčkáva. Z akého dôvodu Dietrich von Choltitz odmieta splniť Führerov príkaz, aj napriek jeho bezhraničnej vernosti Nemeckej ríši? Má v tom prsty švédsky konzul v Paríži Raoul Nordling alebo sám generál mení názor?

Výnimočný film ikony francúzskeho filmu Jean-Luca Godarda Zbohom jazyku, tak ako jeho predchádzajúce snímky s novými pravidlami filmového rozprávania, intenzívne a šokokujúco narúša kontinuitu filmového deja. Vytvára úplne nový vzorec filmovej tvorby proti konvenciám hollywoodskej továrne na sny. Jean-Luc Godard sa o svojom najnovšom filme Zbohom jazyku vyjadril: „Je to o mužovi a jeho žene, ktorí si navzájom nerozumejú, pretože nehovoria rovnakým jazykom.“ Avantgardný režisér tentoraz nakrútil film, ktorého hlavnou témou je jazyk a komunikácia, ale jeho záber je oveľa širší a náročný divák si určite príde na svoje…

Love story Tri srdcia od režiséra Benoîta Jacquota s hviezdnym obsadením Charlotte Gainsbourg, Chiara Mastroianni a Catherine Deneuve prinesie na filmové plátno kus romantiky. Za osudovým stretnutím Marca so Sylviou stojí jednoduchá vec – zmeškaný vlak. Žiarivá noc francúzskeho provinčného mestečka je ideálna na príjemnú prechádzku, počas ktorej sa zblížia. Dohodnú si ďalšie rande – kde inde ako v Paríži. Zamilovaného Marca však zradí jeho vlastné srdce, prekoná infarkt a schôdzku nestihne. Neskôr sa vracia do mestečka a pri pátraní po žene svojich snov stretne Sophiu. Netuší, že je Sylviinou sestrou, a tak sa znovu stretávajú. Ich jedinečná harmónia stále funguje. Ona je láskou jeho života, ale už je príliš neskoro…

Záver festivalu bude patriť na Oscara nominovanému filmu Dva dni, jedna noc s excelentným výkonom Marion Cotillard, Sandra pracuje v miestnej solárnej elektrárni a práve sa zotavuje z depresií, ktoré boli dôvodom jej častej absencie v práci. Vedenie spoločnosti ju chce prepustiť, ale finálne rozhodnutie necháva na jej kolegov, ktorí sa v prípade, že Sandra ostane v práci, musia zriecť svojej ročnej prémie. Sandra sa nevzdáva a počas dvoch dní a jednej noci sa ich zo všetkých síl snaží presvedčiť, aby rozhodli v jej prospech. Sandrina prosba je jednoduchá: “Neľutujte ma! Len sa skúste vžiť do mojej situácie.“

Druhým podujatím v Košiciach v rámci Dní frankofónnej kultúry bude semifinále pesničkovej súťaže Spievam po francúzsky 2015, ktoré sa uskutoční 10. apríla popoludní. Večer budú na koncerte skupiny Pas de Pitié! znieť francúzske šansóny z tvorby Clauda Nougara.

Program:

18. 3. 2015 o 17:00 – Sils Maria

18. 3. 2015 o 19:30  – Violette

19. 3. 2015 o 17:00 – Diplomacia

19. 3. 2015 o 19:00 – Zbohom jazyku

20. 3. 2015 o 17:00 – Tri srdcia

20. 3. 2015 o 19:00 – Dva dni, jedna noc

10. 4. 2015 o 14:00 – súťaž Spievam po francúzsky 2015

10. 4. 2015 o 19:00 – koncert Pas de Pitié!

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.