ZRUŠENÉ!!! Geišbergovci vsadia na balkánske tanečné rytmy

Z dôvodu prijatých opatrení na zamedzenie šírenia pandémie koronavírusu bolo podujatie zrušené.

Pandémia koronavírusu a s tým súvisiaci zákaz konania kultúrnych podujatí zmenila termíny koncertov a podujatí, ktoré boli naplánované na toto obdobie. Do Košíc sa v apríli chystali aj Geišbergovci spolu s hudobným zoskupením Balkansambel. Na niekoľko mesiacov to však museli odložiť. Svojich fanúšikov prídu do Kasární/Kulturparku potešiť až 29. novembra 2020. O svoje vystúpenie ich určite neukrátia.

Martin Geišberg (spev, gitara, flauty) je publiku už dlhé roky známy ako pesničkár a interpret vlastných piesní. Spolu s bratom Marekom (perkusie, cajon, spev), hercom a divadelníkom tvoria rodinné zoskupenie. Koncertujú s hudbou poetickou, premiešanou básňami a v magicko-realistickom duchu. Tentoraz prídu na východ s hosťami, s ktorými tu ešte nevystupovali.

Nástroje ako tuba, trombón, trúbka, saxofón, akordeón, balkánske tanečné rytmy, ako aj pokojné hudobné plochy podporujú silné výpovedné Martinove texty. Ženské zastúpenie na pódiu v podobe spevu, veľkého bubna a perkusií bude mať Lucia Korená. Na akordeóne a klavíri zahrá Daniel Špiner. Koncerty Geišbergovcov a Balkansambelu sa vždy nesú v uvoľnenej atmosfére cez smiech, slzy či tanec. A to všetko v hudbe a s hudbou.

Päťčlenné zoskupenie Balkansambel tvoria Marek Pastírik – saxofón, tárogató, gajdy, Martin Noga – trombón, Andrej Rázga – trúbka, Juraj Hodas – tuba a Martin Králik – bicie, zvuk. Hoci odrazovým mostíkom tvorivosti ansámblu je predovšetkým tradičná hudba balkánskych kultúr, v nemalej miere má táto kapela zaostrené aj na našu ľudovú pieseň či na hudbu vážnu alebo jazzovú. Polyžánrové skúsenosti jej členov umožňujú neviazané spájanie s naoko nezlučiteľnými hudobnými štýlmi. Štruktúru jednotlivých skladieb vyvážene a osviežujúco dopĺňajú improvizácie. Ich vystúpenia príznačne oživujú najrôznejšie exotické nástroje balkánskej a blízkovýchodnej hudby. Na ich koncertoch sa snúbi energia živelného prejavu s inteligentným humorom originálnej hudobnej reči. Balkansambel sa prihovára rovnako intenzívne k zábavy chtivému, ako aj náročnému divákovi. Na svojom konte má dva albumy Balkansambel (2011) a Šlamastika (2016).

Pesničkár, dramaturg, režisér a autor divadelnej hudby Martin Geišberg vydal svoj prvý pesničkový album V jabloňovom kraji po dvanástich rokoch aktívneho koncertovania, na ktorom sa spolupodieľal inštrumentalista Daniel Špiner, v roku 2017. Silné hudobné osobnosti sa spojili v projekte Sandonoriko. Po dvoch rokoch od debutu prišli na scénu s novinkou Na modrej planéte, Vďaka spolupráci s džezovou, balkan-folklórnou skupinou Balkansambel na nej zvýrazňujú tanečnú polohu svojich piesní, pričom zostávajú verní aj divadelnému a koncepčnému prístupu k tvorbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.