Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Gitarové kvarteto a sláčikový orchester si sadli a potešili uši

Gitarové kvarteto a sláčikový orchester si sadli a potešili uši

Trinásteho februára sa v budove Alfa Kasární/Kulturparku stretli gitary a sláčiky, aby pod dirigentskou taktovkou Maroša Potokára potešili uši návštevníkov. Svoj talent predviedlo Bratislavské gitarové kvarteto a sláčikový orchester Musica Cassovia.

Od vzniku Bratislavského gitarového kvarteta prešlo už vyše dvadsať rokov. Štyria umelci – Miloš Slobodník, Karol Samuelčík, Radka Krajčová a Martin Krajčo sa stretli na Vysokej škole múzických umení v triede profesora Jozefa Zsapku. Už počas štúdia mali možnosť pracovať pod vedením renomovaných umelcov a pedagógov. Zoskupenie od roku 1995 prešlo dlhú cestu. Je pravidelným hosťom významných hudobných festivalov doma i v zahraničí. Ich diskografia obsahuje 3 CD platne. V repertoári majú nielen originálne kompozície, ale aj vlastné úpravy diel  autorov rôznych štýlových období.

Prvá tretina koncertu zaviedla publikum do barokových čias Antonia Vivaldiho. Koncert G-dur pre dve mandolíny zahrali Musica Cassovia a Radka a Martin Krajčovci. „Sme veľmi radi. S orchestrom aj s dirigentom sa nám veľmi dobre spolupracovalo,“ vyjadril sa gitarista Martin Krajčo.

Druhú časť programu tvoril netradičný barokový aranžmán piesní skupiny Beatles od Petra Breinera, ktorého CD Beatles go Baroque bolo medzinárodne ocenené. Diváci si mohli vypočuť tradičné „bítlsácke“ piesne v netradičnom šate. Hity ako She loves you, Lady Madonna či Penny Lane predviedli umelci zo sláčikového orchestra, zloženého z popredných hráčov Štátnej filharmónie Košice Musica Cassovia. Úspechy žne nielen na Slovensku, ale aj na zahraničných pódiách. Teleso pracovalo  pod vedením dlhoročného koncertného majstra ŠfK Karola Petrócziho. V roku 2014 sa umeleckého vedenia zhostil Maroš Potokár.

Tento koncert vznikol ako pokračovanie spolupráce muzikantov s Valérom Futejom, ktorý organizuje medzinárodný gitarový festival Prešovské dni klasickej gitary. Tento rok sa konal už šiesty ročník. „Nadviazali sme na našu spoluprácu spred dvoch rokov. Oslovil nás so skladbou pre štyri gitary Lea Brouwera. Bola to pre nás veľká výzva, keďže skladba je pomerne ťažká a technicky náročná. Ale radi sme sa s tým popasovali a myslím, že práca sa podarila a koncert dopadol výborne,“ prezradil dirigent Maroš Potokár.

Práve Leovi Brouwerovi a jeho Gismontiane patrila záverečná časť koncertu. Náročnosť skladby potvrdil aj gitarista Martin Krajčo: „Skladba je naozaj ťažká, lebo je to brazílska hudba, ktorá nie je až taká bežná v našich zemepisných šírkach a aj pre orchester je napísaná veľmi netradične. Bol to veľmi tvrdý oriešok, ale orchester to zvládol vynikajúco. Spolupráca bola mimoriadne dobrá, sme veľmi šťastní, že sme tu mohli zahrať.“

Návštevníci talent a tvrdú prácu ocenili dlhým potleskom, a domov odchádzali s úsmevmi na perách. Veď ako povedal Marx – Umenie je najvyššia radosť, ktorú človek dáva sám sebe.

[nggallery id=608]

Gabriela Bujdošová

Ďalšie články