Góreckého Symfónia žalostných piesní so sólistkou Slávkou Zámečníkovou

Opera Štátneho divadla Košice uvedie premiérovo 3. symfóniu poľského skladateľa Henryka Góreckého (1933 – 2010), ktorá sa v poslednej dekáde minulého storočia stala jedným z najväčších hitov modernej klasickej hudby. Ďalší výnimočný projekt – „Symfónia žalostných piesní“ odznie v Kunsthalle/Hale umenia 20. novembra 2021 o 19:15 hod. Sólistkou večera bude vychádzajúca hviezda nielen slovenskej, ale aj svetovej opernej scény, sopranistka Slávka Zámečníková. Dielo s orchestrom opery hudobne naštudoval šéfdirigent Peter Valentovič.

Keď v roku 1977 zaznela symfónia po prvý raz na festivale vo francúzskom Royane, nikto si toto pozoruhodné dielo obzvlášť nevšimol. Kritika ju prijala veľmi chladno a označila ju dokonca za tonálnu,  a teda spiatočnícku. V roku 1993 sa však v rebríčku najhranejších hitov vo Veľkej Británii objavilo CD s nahrávkou tohto diela s americkou sopranistkou Dawn Upshaw pod taktovkou Davida Zinmana. V USA sa udržala 38 týždňov na čele rebríčka klasickej hudby a predalo sa celkovo viac ako milión CD nosičov.

„Možno v tej skladbe ľudia našli niečo, čo potrebovali – možno som pre nich objavil niečo kedysi stratené“, povedal po svetovom úspechu svojej skladby Henryk Górecki. Čo spôsobilo tento nebývalý obrovský záujem o toto moderné dielo vážnej hudby? „Je to jeho jednoduchosť a pritom duchovná hĺbka, neobyčajná vrúcnosť a svetlo, ktoré napriek smútku tematiky piesní vyžaruje z tejto skladby. V prvej časti Górecki zhudobnil žalospev Márie nad jej synom, pochádzajúci z kláštora z 15. storočia, v druhej časti nápis z cely gestapa v Zakopanom a v tretej sliezsku ľudovú pieseň z času poľských povstaní, opisujúcu hlboký žiaľ matky nad synom, padlým vo vojne,“ dal odpoveď na túto otázku riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern-Tóth.

Premiéra Góreckého 3. symfónie bude aj prvým vystúpením sólistky Viedenskej štátnej opery Slávky Zámečníkovej na javisku Štátneho divadla Košice. Mladá sopranistka zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od septembra 2020 je členkou stáleho ansámblu Viedenskej štátnej opery, kde sa s obrovským úspechom predstavila hneď v prvej sezóne vo viacerých známych operných postavách. Výnimočné bolo jej stvárnenie Poppey v Monteverdiho Korunovácii Poppey. Ako držiteľka štipendia Liz Mohn Kultur- und Musikstiftung v rámci operného štúdia sa v rokoch 2017 až 2019 predstavila aj vo viacerých operných inscenáciách v Berlínskej Staatsoper, s úspechom stvárnila aj postavu Sophie v Massenetovom Wertherovi v pražskom Národnom divadle.

Slávka Zámečníková vystúpila na mnohých medzinárodných operných a koncertných pódiách. V rámci festivalu Pražská jar 2018 sa predstavila s Varšavskou filharmóniou v Mahlerovej 4. symfónii, pod taktovkou Simona Rattle debutovala v Hamburgskej Elbphilharmonie ako Chasseresse (Hippolyte et Aricie), vystúpila tiež na známych nemeckých festivaloch  Rheingau Musik Festival a MecklenburgVorpommern Festspiele a na Opernom festivale Galiny Višnevskej v Soči sa predstavila s Mozartovým Requiem. Vrámci Internationale Maifestspiele 2019 debutovala ako Ilia (Idomeneo) v Hessisches Staatstheater Wiesbaden.

Podujatie sa koná v režime kompletne zaočkovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.