Grófka Marica prinesie krásny optimistický svet

Po viac ako šiestich rokoch pripravuje Štátne divadlo Košice premiéru operety. Už 17. októbra 2014 zaznie z javiska Historickej budovy Štátneho divadla Košice jedna z najznámejších a najhrávanejších operiet Grófka Marica maďarského skladateľa Emmericha Kálmána.

Toto dielo sa na dosky košického divadla vracia po viac ako štyridsiatich rokoch. Hudobné naštudovanie má v rukách domáci dirigent Igor Dohovič, podľa ktorého je opereta neprávom považovaná za „ľahší“ žáner.

„Ale je to len pocit. Urobiť dobre operetu, ktorá vyvolá pocity, aké má vyvolať, je veľmi ťažké. Je veľmi priehľadná, počuť v nej každú, čo i najmenšiu chybičku, každé zaváhanie speváka, orchestra, zboru. Náročné sú aj tance, ktoré sú jej súčasťou. Tieto zložky do seba nezapadajú ľahko, lebo je ich veľa. A opereta je práve žánrom, ktorý spája všetko.  A tým pádom je oveľa náročnejšia, hoci navonok pôsobí ako žáner, ktorý uvoľní a rozosmeje,“ hovorí Dohovič.

Podľa neho má opereta v Košiciach svojho diváka a je veľmi žiadaným žánrom. „Grófka Marica patrí ku skvostom operetnej literatúry,  je plná zábavy, vtipných situácií, lásky, typickej operetnej hudby a verím, že každého diváka roztancuje. Som presvedčený, že tento titul bude prínosom nielen pre súbor, ale aj pre diváka. Hudba Kálmána je jeden krásny optimistický svet, ktorý dokáže potešiť, pohladiť, chytiť za srdce, vyčarovať úsmev, a možno občas aj vytlačiť nejakú slzičku. Budeme radi ak si diváci túto operetu obľúbia rovnako ako my,“ dodáva dirigent.

V hlavných postavách sa predstavia domáci sólisti Tatiana Paľovčíková-Paládiová, Jaroslav Dvorský, Titusz Tóbisz či Marek Gurbaľ, ale aj niekoľko zaujímavých hostí. Ďalšiu operetnú úlohu bude v Košiciach spievať Filip Tůma, predstaví sa aj maďarský tenorista Zsolt Vádasz či Helena Bécze-Szabóová v postave Marice. V niektorých postavách budú účinkovať aj herci košickej činohry Peter Cibula, Beáta Drotárová, Ivan Krúpa a Róbert Šudík. Réžiu zverilo vedenie opery do rúk českej režisérke Dagmar Hlubkovej, ktorá po kariére speváčky má za sebou niekoľko úspešných produkcií operiet či muzikálov v českých divadlách. O scénu sa postará Jaroslav Milfajt a o kostýmy Tomáš Kypta.

One Response to Grófka Marica prinesie krásny optimistický svet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.