Guillaume Marmin a Philippe Gordiani nás prevedú vesmírom

Festival Biela noc obohatí audiovizuálnou inštaláciou Timée dvojica francúzskych umelcov Guillaume Marmin a Philippe Gordian v budove Alfa v Kasárňach/Kulturparku, ktorú si budú môcť návštevníci pozrieť od 19:00 do druhej hodiny rannej.

IMG_1341Približne v roku 360 pred Kristom napísal Platón dialóg s názvom Timaeus. Opísal v ňom svoju predstavu vesmíru ako geocentrického systému, vrátane koncepcie zvanej Hudba sfér, v ktorej každá planéta mala svoj vlastný zvukový tón, a to na základe svojej jedinečnej orbitálnej dráhy. Celý systém bol rozdelený do oktávy, kvinty, kvarty, a teda, keď sa všetky planéty točili okolo Zeme, slnečná sústava tak v Platónovej predstave dosiahla dokonalý hudobný súzvuk.

Umelec Guillaume Marmin a hudobník Philippe Gordian sa touto teóriou inšpirovali a vytvorili dielo Timée – umelý vesmír so sonickým solárnym systémom so svetelnými štruktúrami, ktoré vysielajú imerzné a zvukové vlny.

Guillaume a Philippe svoju víziu dokonca prediskutovali s Isabelle Vauglin, astronómkou z CRAL-u (Centrum výskumu astrofyziky v Lyone). Napriek tomu, že Platónov koncept bol po niekoľkých stáročiach preukázaný ako nesprávny, jeho myšlienka zostala vábivým kľúčom k poetickému čítaniu kozmu. Aj keď dnes už vieme, že zvuk sa vo vesmírnom priestore neprenáša, predsa len môžeme nájsť isté paralely medzi astronómiou a hudbou.

Francúzsky umelec Guillaume Marmin vytvára audiovizuálne inštalácie. V nadväznosti na výtvarné umenie, hudobné vystúpenia a performancie vo svojom umení znova objavuje vizuálnu tvorbu tým, že pracuje mimo klasických naratívnych foriem a tradičných divadelných médií. Neobmedzuje sa iba na prácu s obrazovkou, ale experimentuje s inými typmi povrchov. Jeho pohlcujúce diela a inštalácie vo verejnom priestore poskytujú možnosť pracovať s architektmi, scénografmi, hudobníkmi či svetelnými dizajnérmi.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.