Hercovu misiu odovzdala Lazarovi Ristovskemu Mirjana Karanovič

Art Film Fest 2016 pokračuje v neočakávaných prekvapeniach a v odovzdávaní ocenení uznávaným osobnostiam za ich celoživotný prínos do kinematografie. Náš najvýznamnejší filmový festival pridal medzi legendy ocenené plaketou Hercova misia pýchu srbskej kinematografie Lazara Ristovskeho, ktorého mohli diváci stretnúť na verejnej projekcii nového filmu srbského režiséra Zrinka Ogrestu Z druhej strany.

Organizátorom festivalu sa podaril ďalší husársky kúsok. Po producentovi Mikeovi Downeym a hercovi Davidovi Krossovi, ktorí minulú sobotu prekvapili laureáta Zlatej kamery, svojho kolegu a blízkeho priateľa, britského režiséra Stephena Daldryho, Art Film Fest pripravil ďalšie veľké prekvapenie, tentokrát zo Srbska. Festivalové ocenenie Hercova misia prišla odovzdať dlhoročná blízka priateľka laureáta, srbská herečka a najnovšie i režisérka Mirjana Karanovič. Lazar Ristovski pri tom nič netušil. Hoci obaja herci počas festivalu bývajú v rovnakom hoteli, organizátori ale jedného pred druhým starostlivo ukrývali, aby im milé prekvapenie vyšlo.

„Najväčším ocenením je pre mňa to, že mi túto cenu odovzdala moja drahá Mira, čo som ani netušil!“ priznal dojatý herec pri preberaní Hercovej misie a spoločne s Mirjanou si zaspomínal na časy, kedy sa zoznámili. „Je pre mňa veľká pocta, že vďaka tomuto oceneniu som sa ocitol v spoločnosti takých hviezd ako Jeremy Irons, Gérard Depardieu, Omar Sharif, Sofia Loren, ale najmä moja drahá Mira, ktorá je tiež držiteľkou Hercovej misie,“ dodal.

Následne si diváci pozreli projekciu novej snímky Z druhej strany režiséra Zrinka Ogrestu, v ktorej Lazar Ristovski stvárnil hlavnú mužskú úlohu. Ristovski sa svojim priaznivcom venoval doslova po celý deň. Stihol dokonca absolvovať prednášku Masterclass, počas ktorej prezradil množstvo postrehov zo zákulisia svojej dlhoročnej kariéry. Okrem iného si zaspomínal na výnimočný okamih, ktorý mu prinieslo účinkovanie v divadelnej hre Amadeus: „Bola to taká špeciálna rola, až som sa do nej na javisku vžil úplne dokonale. Priniesla mi neuveriteľný zážitok. Raz, keď som toto predstavenie hral, stalo sa niečo neskutočné – doslova a do písmena som zabudol, kto som a kde som. Keď som sa z toho tranzu prebral, nevedel som sa z toho hodnú chvíľu spamätať.“  

Plaketu Hercovej misie umiestnil Lazar Ristovski na Hlavnej ulici pri  morovom stĺpe Immaculata.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.