Hindustriálne poSoľstvá a povesti maliara Jána Vasilka

Svoje aktuálne diela predstaví etablovaný košický maliar Ján Vasilko v Kunsthalle/Hale umenia na samostatnej výstave pod názvom „Hindustriálne poSoľstvá a povesti“ od 11. júna do 16. augusta. Autor pracuje s redukciou formy čistých plôch a elementárnych tvarov na rozhraní abstrakcie a figuratívnosti.

DEMONSTRATIONS (Mesto v noci) 140 x 100cmJán Vasilko (1979) študoval v Ateliéri súčasného obrazu prof. Rudolfa Sikoru na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. V roku 2005 sa stal víťazom prestížnej Ceny Oskára Čepana.

Vo svojej tvorbe sa venuje najmä maľbe, v ktorej spája industriálne motívy, prvky priemyselného a grafického dizajnu a urbanistického projektovania, ale aj odkazy na umelecké smery ako konštruktivizmus či kubizmus. Je najvýraznejším  a v domácom prostredí najrešpektovanejším predstaviteľom novej umeleckej generácie, nastupujúcej na výtvarnú scénu v Košiciach. Hneď po ukončení štúdií sa stal patrónom geometrického jazyka maľby – post-geometrickej abstrakcie.

Výstava predstaví výraznú postavu  mladej generácie   a prierez jeho aktuálnou maliarskou tvorbou, predovšetkým z rokov 2010-2015. Úspešný absolvent košickej fakulty umení (2005) si počas desiatich rokov tvorivej práce vytvoril osobitý maliarsky program. Na výstave bude možné vidieť paralelne niekoľko nosných línií autorovho uvažovania v maľbe – rozptýlené abstraktné štruktúry levitujúcich priemyselných prvkov, nefunkčných strojov a fragmentov, silné konštruktivistické kompozície a fiktívne architektúry.  V poslednom období sa tieto maľby na rozhraní  figurácie a abstrakcie koncentrujú na sieť lomených „krízových línií a čiar, na dramatickú spleť a pavučiny mestského priestoru,“ uviedol kurátor výstavy Vladimír Beskid.

Ako dodal, zároveň bude uvedená nová séria Vasilkových prác, ktorá obnovuje prvotnú „ železnú“  ikonografiu jeho diel. Objavujú sa tu podivné hybridné stroje a nástroje – post-industriálne totémy a ich nové dadaistické „JRD story“ – na obrazovej scéne figurujú znova osvedčené predmety a príbehy:  kombajny, žatva, klasy, francúzske kľúče, motorové píly, vysávače, veže a pod. Tie hindu-striálne posolstvá len  potvrdzujú povesť Jana Vasilka ako silného „heavy mental“  maliara dnešných dní.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.