Hiroshi Hori pretancuje s bábkou až do ďalekého Japonska

Do hlbokej studnice japonskej kultúry sme už počas minulého roka viackrát načreli. Tentoraz budeme môcť spoznávať ďalší umelecký žáner – bábkoherectvo, ktoré má v krajine vychádzajúceho slnka dlhoročnú tradíciu. V rámci výmien medzi krajinami V4 a Japonskom Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej republike, K13 – Košické kultúrne centrá a nadácia Japan Foundation organizujú umelecké predstavenie Tanec s bábkou, v ktorom uvidíme bábkoherca Hiroshiho Horiho. Podujatie sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku 24. novembra o 19. hodine.

ningyomai_1Z ďalekého Japonska sa k nám prenesie Príbeh o princovi Gendžiovi. Viac sa dozvieme o Akaši, snívať budeme Veterný sen, na plátne sa bude premietať Plaviaca sa loď s princom, diváci sa môžu tešiť na prehliadku 12-vrstvových kimon, legendu o Dračom kráľovi a chýbať nebude ani dievčina Júgao. Príbeh princa Gendžiho je známy japonský román z obdobia Heian, ktorý v rokoch 1000 a 1014 alebo 1020 napísala japonská spisovateľka, poetka a dvorná dáma na cisárskom dvore Murasaki Šikibu. Je dovŕšením vývoja klasickej japonskej prózy, na čom mali ženské spisovateľky veľký podiel predovšetkým v oblasti čŕt a denníkovej literatúry, ale svojou kompozíciou a štýlom ich vysoko prevyšuje. Pre svoju psychologickú hĺbku, fabulačnú štruktúru a hlboký estetický i filozofický podtext je dielo označované za prvý román vôbec. Do jeho deja nás ponorí jediný bábkoherec s bábkou.

Ningjómai (tanec s bábkou) je považovaný za nový umelecký žáner a bábkohereckú techniku, v ktorých je tradičné poňatie krásy obohatené o moderné prvky. Tematicky sú predstavenia Ningjómai veľmi rôznorodé a čerpajú námety tak v dávnych, ako aj v súčasných príbehoch. Vystúpenie zvyčajne sprevádza tradičná japonská hudba, ale i moderné melódie.

Zakladateľom tohto nového bábkohereckého žánru je Hiroshi Hori, ktorý začal s výrobou vlastných bábok už počas štúdií na Univerzite Aomori. V Japonsku získal veľké množstvo ocenení. Zároveň mu bola ako zakladateľovi žánru Ningjómai udelená prestížna Kultúrna cena obyvateľov Tokia. Svoje umenie už predstavil na mnohých zahraničných javiskách tak v Európe, ako aj v Amerike a Ázii. Za svoj všestranný talent, ktorý prejavuje ako bábkoherec i ako tanečník, si vyslúžil široké uznanie odbornej i laickej verejnosti.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.