Hra Pred západom slnka je hereckou symfóniou hlavných predstaviteľov

Inscenáciou Pred západom slnka obohatí Slovenské národné divadlo program festivalu Višegrádske dni. S ňou zavíta na východ Slovenska 2. decembra 2019 do Kunsthalle/Haly umenia v Košiciach. Predstavenie je adaptáciou naturalistickej divadelnej hry Pred východom slnka, ktorú napísal držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Gerhard Hauptmann ešte v roku 1889, pričom išlo o jeho dramatickú prvotinu.

Rozporuplnú hlavnú úlohu si s mladíckym espritom zahral laureát Ceny Dosky 2018 v kategórii Najlepší mužský herecký výkon Martin Huba, ktorý exceloval najmä v záverečnej scéne šialenstva, kedy sa vysnívaný svet jeho postavy zrúti v dôsledku nekompromisného angažovania sa potomkov.

Dobre zabezpečený sedemdesiatročný vdovec, otec štyroch dospelých detí, sa zaľúbi do dvadsaťročnej ženy s neľahkým detstvom, ktoré by mohlo byť jeho vnučkou. A ona jeho city opätuje. V čase, keď už od života nič nečakal, metaforicky pred západom slnka získa zrazu novú chuť do života. Život, ktorý sa už pred ním pomaly uzatváral, je pre neho opäť čarovný a krásny. Ibaže jeho rodina sa týmto vzťahom cíti ohrozená. Nedokáže akceptovať generačne aj sociálne nevyrovnaný zväzok.

Deti, ktoré si zvykli na to, že po matkinej smrti sú stredobodom života svojho otca, sa nevedia zmieriť s tým, že toto miesto zaujala namiesto nich celkom neznáma osoba, Otcovu známosť pokladajú za zlatokopku, ktorá ich chce len pripraviť o dedičstvo. Rozhodnú sa svojho otca pred ňou a pred sebou „chrániť“, čím rozpútajú búrku udalostí s tragickým koncom.

Inscenácia SND v réžii Michala Vajdičku otvára tému stále pretrvávajúcich spoločenských predsudkov o generačne nesúrodých vzťahoch. Mathiasa Klausena sa od vzťahu každý usiluje odhovoriť. Jeho duševne aj mentálne vyspelú mladú milenku Inken hrá študentka VŠMU Mária Schumerová. V hre na seba výrazne upozorňuje aj Táňa Pauhofová v úlohe staropanenskej dcéry hlavného hrdinu, ktorá má najväčší problém prijať fakt, že jej miesto po boku otca po nej prevezme iná žena. Stvárňuje postavu ako hypochondrickú a emocionálne labilnú bytosť, čo demonštruje najmä cez jej chorobné fyzické prejavy.

Neprehliadnuteľná je aj Emília Vášáryová a v menších postavách i Diana Mórová, Tomáš Maštalír, Alexander Bárta či Ľuboš Kostelný. Herecký koncert dopĺňajú postavy stvárnené Danielom Žulčákom, Jozefom Vajdom, Michalom Nogom, Dušanom Jamrichom, Emilom Horváthom, Branislavom Bystrianskym, Jánom Gallovičom a ďalšími.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.