Hudba Hrdze vychádza z tradičných koreňov, ale znie moderne

Prešovská skupina Hrdza oslavuje dvadsať rokov na hudobnej scéne tromi narodeninovými koncertmi v rozšírenej zostave so špičkovým cimbalistom Mykhaylom Zakhariva a v jedinečnom podaní súčasných speváčok Susanny Jara, Lucie Gibarti a lídra kapely Slava Gibartiho. V Košiciach sa k nim pridajú aj niektorí bývalí členovia. Jeden z koncertov odohrajú v Kasárňach/Kulturparku 29. novembra 2019 o 20:00 hod.

V ich playliste určite nebudú chýbať hity ako Taká sa mi páči, Na horách býva, Mám ja orech či Štefan. Odznejú aj ďalšie piesne nielen z najnovšieho albumu Neskrotený, ale mnohé skladby si budú môcť ich priaznivci vychutnať v novej neopakovateľnej podobe. Zahrajú aj staršie, ktoré Hrdza už dávno nehrala.

Kapela je známa svojimi autorskými piesňami, v ktorých čerpá zo slovenskej hudobnej tradície. Za dve desaťročia úspešného pôsobenia doma i v zahraničí vydala štyri štúdiové a jeden výberový album, ale skladby z nich sú na koncertoch stále žiadané.

Ich posledný počin Neskrotený dosiahol v prestížnom medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe (WMCE) najvyššie umiestnenie slovenskej skupiny v jeho histórii. Obsadil štvrtú priečku, čo je nebývalý úspech. Rozhodovali o tom odborníci na world music z radov redaktorov 42 rozhlasových staníc z 24 krajín Európy, ktorí hodnotia aktuálne albumy z celého sveta.

Pieseň aj video Štefan sa v marci 2019 vyšplhali na vrchol rebríčka World Music Charts stránky Ethnocloud. Rebríček je založený na počte prehraní piesne alebo videa návštevníkmi alebo členmi stránky v danom mesiaci.

Skladby z ich posledného albumu spred roka dostávajú postupne aj vizuálnu podobu vo videoklipoch. Najväčší úspech má úprava rusínskej ľudovej piesne Štefan. Veselé video k nej si už pozrelo viac ako 7 miliónov divákov. V priebehu tohto roka Hrdza nakrútila ďalšie videá. Najnovší videoklip Divčata mal premiéru len nedávno.

„Chceli sme ukázať krásu našich slovenských dievčat. V texte rusínskej ľudovej piesne dievčatá odpovedajú na otázku, prečo sú smutné a prezrádzajú dôvody, pre ktoré si ich chlapci tak vyberajú, ale najlepšie je si ho pozrieť a utvoriť si vlastnú predstavu,“ povedal líder kapely.

Hrdza – to sú silné hlasy, špičkoví hudobníci a šikovne spracované piesne, ktoré miešajú staré s novým do príjemného zvuku. Je známa aj z televíznych súťaží Eurovision Song Contest 2010 a Česko Slovensko má talent 2016. Na hudobnej scéne má už svoje pevné miesto a širokú fanúšikovskú základňu, s ktorou chcú koncertmi osláviť svoje narodeniny a potešiť publikum nespútanou energiou. Ich hudba je hraná s radosťou a od srdca.

Vstupenky online:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.