Hudba Jerguša Oravca sa opiera o ramená blues majstrov

Séria unplugged koncertov v pavilóne Papa v Kasárňach/Kulturparku pokračuje aj v tomto roku. Prvým hosťom bude gitarista a spevák Jerguš Oravec, ktorý svojich priaznivcov poteší už po druhý raz. V komornom kaviarenskom priestore znovu zahrá a zaspieva bluesové skladby 3. februára o 19:00 hod. so svojim 3JOm v rámci koncertov Na ramenách otcov tour. Sprevádzať ho budú nemenej talentovaní muzikanti Denis Pagáč (basová gitara) a Peter Schön (bicie).

Meno tohto mladého hudobníka sa nespája len so súťažou SuperStar, v ktorej postúpil do semifinále. Hudbe sa neúnavne venoval aj pred ňou a venuje sa jej  stále. Na svojom konte má sólové EP Aries. Je nielen autorom skladieb, ale aj textov. So svojou formáciou Next Page vydal rovnomenný štúdiový album. Skupina spolupracuje s Richardom Müllerom. S Tammy Nižňananskou vydala EP Raise Hell Kid, ktoré je viac orientované do rock and rollu. Bluesové DVD s názvom Just one night bolo v roku 2010 nominované na bluesový objav roka.

Nahral tiež demo akustický projekt In Blue, ktorý obsahoval bluesové štandardy napr. od Roberta Johnsona, Big Billa Bronzyho alebo Muddy Watersa a T-Bone Walkera, spolu s jeho po slovensky spievanými skladbami. Začiatkom roku 2012 vydal druhé DVD s 3JOm s názvom Still Learning. Album Done So Far mapuje doterajší rast a uzatvára kapitolu Tria a vzdávania holdu svojim hudobným koreňom. Album obsahuje cover verzie Johna Mayera, Boba Dylana, bluesové štandardy a autorské skladby. Jerguš sa tu predstavuje ako líder zoskupenia a zároveň ako sólo trubadúr s akustickou gitarou.

Najnovším počinom skladateľa, gitaristu a speváka je sólová „štúdiovka“ Na ramenách otcov, ktorá vyšla v závere minulého roka a obsahuje 14 skladieb. Na svojom prvom CD a LP transformuje svoje doterajšie nielen hudobné ideály do veľmi osobnej výpovede. Matematicky presné kompozície, osobné texty, chuť experimentovať a ideál posúvať hranice remesla je cítiť skrz celú nahrávku. Skladby sa príjemne zlievajú žánrovo od blues, pop, garáž rock, psychedelík až po elektro. Revitalizuje tak slovenský hudobný éter feelingom čias Pink Floydu, Hendrixa Zappu, Ursínyho či Filipa.

Jerguš Oravec je držiteľom ceny poroty a divákov z medzinárodného festivalu Blues Aperitiv a zúčastnil sa aj na festivale Blues Alive v Šumperku a Krakove.

Rodák z Trenčína študoval hru na klavíri už v šiestich rokoch. Po prvom študijnom cykle školu zanechal. V trinástich objavil gitaru. Inšpiráciou mu boli Led Zeppelin a Jimmy Page. Tam niekde sa začala hudobná kariéra blues rockera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.