Hudba Mareka Brezovského opäť ožije na koncertných pódiách

S prichádzajúcim letom a postupným uvoľňovaním opatrení sa pomaly prebúdza aj živá kultúra a vďaka hudobníkom združeným okolo Oskara Rózsu sa po roku vráti na koncertné pódia tiež hudba Mareka Brezovského v rámci série letných open air koncertov TROCHA RADOSTI TOUR 2021. Neobídu ani Košice, kde sa zastavia v Kasárňach/Kulturparku 4. júla 2021 o 20:00 hod. a koncert počas Leta v Kulturparku odohrajú v stabilnej zostave, ktorá sa vykryštalizovala v posledných rokoch: Martin Valihora – bicie nástroje, Marek Minárik – basová gitara, Vladislav „Slnko“ Šarišský – klávesové nástroje, Adam Mičinec – gitara, Oskar Török – trúbka a Oskar Rózsa – spev a klávesové nástroje. Počas večera bude výtvarník Marek Ormandík maľovať na veľkoformátové plátno, čo sa stalo už akousi tradíciou.

Diváci sa môžu znova tešiť na to, že budú počuť skladby Mareka Brezovského v koncertnom prevedení, ktoré je stále relevantné a v súčasnom stave spoločnosti viac než aktuálne. Určite však na koncerte zaznie (ako doposiaľ vždy) niečo nové z Marekovej tvorby.  A ako dodáva Oskar Rózsa, diváci sa môžu tešiť tiež na to: „…že nás uvidia živých a zdravých () …a že budú môcť spolu s nami opäť  spievať, tancovať a absorbovať mágiu prítomného okamihu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou našich vystúpení. „Trocha radosti“ je veľavravný názov sám o sebe. Každý si môže darovať trocha radosti, rovnako ako každý môže darovať trocha radosti ostatným. V čase, keď nás systém okráda o všetko duchovné (aj materiálne), je jedinou záchranou hľadanie radosti v drobných maličkostiach.“

Aj keď skladateľ, spevák, klavirista a textár Marek Brezovský (1974 – 1994) už nie je medzi nami, jeho hudba stále žije. Patril medzi najpozoruhodnejšie talenty na domácej hudobnej scéne 80. a 90. rokov 20. storočia. Za svojho života nevydal žiadny samostatný album. Jeho hudba sa začala šíriť medzi poslucháčmi až po jeho smrti najmä zásluhou jeho otca Aliho Brezovského, ako aj blízkeho priateľa a spolužiaka Oskara Rózsu. Ako hudobník a tvorca nepôsobil len v oblasti progresívnej rockovej hudby, ale aj klasickej. Už počas štúdií založil Súbor súčasnej hudby. Mal množstvo nápadov, ktoré nestihol dokončiť, napríklad film Muzikál, pre ktorý napísal piesne. Bol to tvorivý umelec a darilo sa mu v rôznych žánroch. Najviac spolupracoval s Oskarom Rózsom, ktorý jeho odkaz už roky pripomína prostredníctvom Projektu Hrana a produkoval aj album Hrana.

Hudobná pozostalosť tohto výnimočného človeka obsahuje dielo v rozsahu 16 CD, na ktorých je zachytená jeho tvorba pre amatérsku skupinu zo skúšok a koncertné nahrávky i jeho hudobné nápady a improvizácie tak, ako si ich zaznamenal na magnetofónovú pásku. Materiálu je vraj na desať platní, päť symfónií a šesť muzikálov. Takže stále je z čoho vyberať a pripomínať si tohto hudobného velikána, ktorý žil iba 20 rokov. Jeho krátky život zachytávajú aj 4 filmy Hrana, ktoré nakrútil režisér Patrik Lančarič.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.