Hudba spája, búra bariéry a vnáša svetlo do porozumenia

Unikátny hudobno-duchovný projekt Svetlo porozumenia spája ľudí i hudbu, ktorej rozumejú všetci. Hudba je univerzálnym nástrojom, hovorí jeho autor, duchovný Peter Györi, Košičan, pôsobiaci v Prahe. Po prvý raz sa koncert konal ešte v roku 2005 v Španielskej synagóge v Prahe a v susediacom Kostole sv. Ducha, teda vo svätostánkoch dvoch najväčších európskych monoteistických náboženstiev. V Košiciach Svetlo porozumenia „zasvieti“ v Kunsthalle/Hale umenia 29. októbra o 19:00 hod.

Všetko je veľmi ľudské a práve to je pridaná hodnota celého projektu. Od roku 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry, sa každoročne organizuje aj v metropole východného Slovenska. Odvtedy je neoddeliteľnou súčasťou košickej kultúry.

Na koncertoch už vystupovali ľudia zo 17 štátov a snáď neexistuje žáner, ktorý by ešte nezaznel a aj v tom je projekt výnimočný. Na jednom pódiu sa budú prelínať interpreti, hrajúci vlastnú tvorbu a jedinečné improvizácie, vytvorené počas večera. Vystupujúci umelci predstavujú zdanlivo celkom nezlučiteľné hudobné žánre od jazzu, flamenca, cez klasickú hudbu až po rock, a to všetko dohromady vytvára jedno kompaktné umelecké dielo.

Na koncerte vystúpia Marián Čekovský, Ľubica Čekovská, členovia orchestra Štátneho divadla v Košiciach s dirigentom Adriánom Harvanom, Cigánski diabli, Peter Tomko, Peter Bič Projekt, Voces Gregorianae Cassovienses, Chorus Comenianus – Evanjelické gymnázium v Košiciach, Swetja, Petr Nouzovský, Jaroslav Dvorský, Gapa, a samozrejme nebude chýbať autor projektu Peter Györi.

Vyvrcholením večera je zakaždým záverečná skladba s veľmi silným odkazom, v ktorej hrajú všetci umelci spoločne s orchestrom. Je vždy prekvapením, z ktorého behajú po chrbte zimomriavky. Prezradiť môžeme, že pripomenie hrôzy holokaustu.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.