Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov

Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov

S hudobno-výchovným projektom WE ARE HERE/SME TU prichádza do košických Kasární/Kulturparku netradičné zoskupenie súboru Cluster Ensemble s deťmi s programom Noha k nohe alebo Čo sa skrýva v písacom stroji. Ivan Šiller a Fero Király sa budú s deťmi hrať, objavovať nové zvuky a vytvárať vlastné skladby, ktoré predvedú na koncerte v Košiciach 22. novembra o 17. hodine.

„Chceme upozorniť na hudbu, ktorá sa hrá naozaj zriedka. Rozhodli sme sa, že s deťmi strávime dva dni spolu s ich učiteľmi z vybraných základných umeleckých škôl z Prešova, Sabinova a Košíc a spoločne vytvoríme koncept založený na hraní grafických partitúr Dezidera Tótha a Milana Adamčeka a iných významných maliarov, vrátane našich vlastných skladieb, ktoré sme napísali a sú určené aj pre najmladšiu generáciu. Podujatie je vlastne dvojdňový workshop, kde na záver pripravíme koncertné vystúpenia, na ktorých budú deti v role nielen interpreta, ale aj skladateľa. Témou je kompozícia a interpretácia grafických partitúr, čiže zápisu skladieb, ktorý sa využíva už asi 50 rokov vo svete, ale u nás je málo známy,“ priblížil zámer zakladateľ Cluster Ensemble Ivan Šiller

Žiaci prídu na dva dni do Košíc a dvaja hudobníci budú s nimi pracovať formou workshopu. To, čo na nich vznikne budú prezentovať na troch koncertoch vo svojich mestách. Ako uviedol autor myšlienky s deťmi systematicky pracujú už niekoľko rokov, ale v tak intenzívne to bude po prvýkrát. S Ferom Királym učia deti už veľmi dlho. „S 20-člennou skupinou budeme spolupracovať na vytváraní konceptu koncertu. Chceme sa s nimi hrať, objavovať nové zvuky a vytvárať vlastné skladby. Používať budeme aj iné objekty ako hudobné nástroje, napríklad starý písací stroj, ktorý perfektne znie, keď na ňom ťukáte, kaktus, rôzne kamienky a budeme vytvárať zvuky. Bude to hra s objektmi.“

 

IMG_9777Cluster Ensemble vznikol v roku 2008 v rámci slovenskej premiéry skladby Stevea Reicha Šesť klavírov ako skupina umelcov – hudobníkov, ktorých hlavným zámerom je vytvárať intermediálne projekty, performance a happeningy v spolupráci s výtvarníkmi, filmármi, fotografmi a vizuálnymi umelcami. Cluster Ensemble tvoria hudobníci zo Slovenska, Čiech, Talianska, Kórey: Ivan Šiller (klavír, tlieskanie, paličky, a umelecké vedenie), Zuzana Biščáková (klavír, tlieskanie, paličky), Fero Királly (klavír, paličky), Eunjoo Noh (Kórea; klavír, paličky), Dalibor Kocian (paličky, marakas), Lenka Novosedlíková. Súbor sa venuje interpretácii hudby 20. storočia a interpretácii súčasnej hudby. Repertoár Cluster Ensemble tvoria predovšetkým diela skladateľov akými sú Steve Reich, Martin Burlas, Philip Glass, Milan Adamčiak a diela osobností hudby 20. storočia (John Cage, Galina Ustvolskaja, Erik Satie, Morton Feldman). Ich tvorba je obsiahnutá v autorských projektoch Living room, Tichá noc, All reich, Six a Studená vojna. Cluster  Ensemble pravidelne koncertuje na domácich a zahraničných festivaloch.

Koncertný klavirista a organizátor rôznych hudobných projektov Ivan Šiller (1977) študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Kráľovskom konzervatóriu v Gente. Bol štipendistom prestížneho Tanglewood Music Center v USA, Banff Centre for the Arts v Kanade a Ferienkurse fűr Neue Music Darmstadt. Na medzinárodných súťažiach EMCY (European Music Competition for Youth) získal cenu za najlepšiu klavírnu spoluprácu (Hamburg) a stal sa laureátom v sólovej hre (Dublin). Ivan Šiller je vyhľadávaným sólovým a komorným hráčom doma i v zahraničí. Je známy svojím veľkým zanietením pre starú (Bach, Schubert), rovnako ako aj súčasnú hudbu (Berio, Ligeti). Na Slovensku premiérovo uviedol niekoľko významných diel od Charlesa Ivesa, Iannisa Xenakisa a Györgyho Kurtága. Spolupracoval s divadelnými súbormi Walpurgis (Antverpy) a Wederzijds (Amsterdam), s ktorými uviedol predstavenie o živote Charlesa Ivesa. Je aktívnym členom renomovaných zoskupení pre súčasnú hudbu Veni ensemble, Ostravská banda a Prague modern. Popri koncertnej činnosti realizuje veľa hudobných a hudobno-výchovných projektov: Stretnutia s hudbu, Space Schubertiády, Hammerklavierfestival a ďalšie. Je predsedom slovenskej sekcie medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu ISCM. Za svoju umeleckú a pedagogickú činnosť bol ocenený ministrom školstva SR cenou sv. Gorazda.

Fero Király (1979) hudobník, ktorý sadí stromy. V hudbe sa najradšej pohybuje tam, kde ešte nebol, alebo si vytvára vlastné biotopy experimentovaním so samým sebou. V ťažších časoch sa skrýva v pekne temperovaných územiach J. S. Bacha. Stromy, ktoré sadí, sú naopak všetky dobre prebádané, zdokumentované a kategorizované. Napriek tomu si svoj život bez nich nevie predstaviť.
Na Slovensku premiéroval niekoľko diel Mortona Feldmana, Sofie Gubaiduliny, Philipa Glassa a iných.
Programuje si vlastné rozšírenia pre akustické nástroje, pomocou ktorých posúva hranicu zvukových možností klasického nástroja ďalej. Bol spoluzakladateľom Cluster ensemble, s ktorým uskutočnil slovenské premiéry skladieb Steva Reicha (Six Pianos, Four Organs), Šarūnasa Nakasa, Marka Piačeka, Petra Machajdíka… Okrem toho je členom VENI ensemble Dana Mateja a pôsobí v košickom zoskupení urbanHUDÁK.

Najdôležitejší je rytmus. Stačí vám trocha fantázie, predmety vôkol a sám život sa už postaral o to, aby veci mali zvuky. Akustické chvenie v pravidelných periódach dokáže vyčariť neuveriteľnú nádheru z kusa predmetu. Keď však tieto predmety nie sú hudobnými nástrojmi, tak sa stáva nositeľ rytmu aj samotným hudobným nástrojom.

„Cluster Ensamble, vzniklo vlastne veľmi spontánne počas môjho pôsobenia na VŠMU v Bratislave, keď som tam učil ako doktorand a prišli ku mne do triedy dve študentky, jedna z Kórey, jedna z Japonska a chceli sme si spolu zahrať. Ja som už dávno chcel na Slovensku uviesť skladbu Six pianos od Steva Reicha. Je to vlastne skladba pre šesť klaviristov, ktorá sa má hrať v obchode s hudobnými nástrojmi, lebo iba tam máte k dispozícii 6 klavírov. To bol vlastne prvý projekt, ktorý som zorganizoval a prizval som k sebe Zuzu Biščákovú a Fera Királa. Bolo nám spolu veľmi dobre, dobre sa nám spolu hralo, takže sme pokračovali v ďalších aktivitách,“ uviedol Ivan Šiller.

Ďalšie články