Hudobná ochutnávka s príchuťou Luxemburska v podaní jazzového tria

Posledný tohtoročný koncert v Kasárňach/Kulturparku 20. decembra bude ochutnávkou luxemburského jazzu. Pódium v koncertnej sále budovy Alfa bude patriť trojici hudobníkov, ktorí v súčasnosti patria medzi najznámejších a najrýchlejšie napredujúcich jazzových muzikantov v Luxembursku.  Klavirista Michel Reis, basista Marc Demuth a bubeník Paul Wiltgen založili trio skupinu v roku 1998 ešte počas stredoškolského štúdia. Ich spolupráca sa prerušila po tom, čo dvaja z nich odišli študovať hudbu do Spojených štátov amerických. Reis na Berklee a New England Conservatory a Wiltgen na Manhattan School of Music. Po niekoľkoročnej prestávke sa v roku 2011 doma znovu zišli a dali dokopy, obohatení o nové skúsenosti a nové skladby každého z členov.

Kapela, v ktorej každý komponuje hudbu, má cieľ tvoriť novú a progresívnu hudbu, ovplyvnenú modernou a speváckym i skladateľským žánrom tak, aby gro naďalej tvoril moderný jazz.  Luxembursko sa stáva novou liahňou pre jazz v Európe. Mnoho rokov si držali prím na svetových pódiách hudobníci Michel Pilz, Ernie Hammes a Roby Glod. Ale ako sa zdá, luxemburská jazzová scéna posúva hranice. Menia ich mladí umelci ako je Pascal Schumacher a Maxime Bender, ale aj trio Reis, Demuth a Wiltgen. Presadilo sa ako jedno z najoriginálnejšie znejúcich hudobníkov.

Sú úzko spätí so svojou rodnou krajinou a patria medzi takýchto vynárajúcich sa talentovaných umelcov, ktorí majú vďaka nadobudnutým skúsenostiam, ochote učiť sa a reflexii, otvorenú myseľ a horlivosť predstaviť svoje hudobné dielo svetovej verejnosti. So svojím európskym štýlom melodickej kompozície, položenej do takmer americky znejúcej rytmickej sekcie, vzrušujúcej a dynamickej, no zároveň územčistej a ustálenej, spájajú rozmanitosť súčasného jazzu a ležérnu Európu.

Trio vydalo svoj prvý album s názvom „REIS DEMUTH WILTGEN“ s LABORIE JAZZ (Francúzsko) v roku 2013. Druhé vydanie je naplánované na jeseň roku 2015.

Michel Reis začal hrať na klavíri ako osemročný. Keď začal improvizovať a skladať vlastnú hudbu, otec ho zapísal na konzervatórium.  V roku 2002 získal štipendium na Berklee College of Music v Bostone. Svoj prvý album vydal v roku 2005. Viesť trio začal ako 16-ročný. Vystupoval v Európe, Spojených štátoch amerických a Japonsku s niekoľkými kapelami, ale aj s triom. Hral tiež s luxemburskou filharmóniou.  V roku 2010 nahral svoj tretí album s deviatimi vlastnými skladbami.

Marc Demuth založil rôzne jazzové kapely. Hrá na basu a elektrický kontrabas. Ako 18-ročný získal štipendium na slávnej Berklee College of Music. Doprevádzal World Youth Choir na ich turné po Beneluxe, Nemecku a Francúzsku, ktoré sa skončilo nahrávaním CD. V roku 2004 bol vybraný, aby sa stal súčasťou európskeho Jazz Orchestra na turné po Európe a Brazílii pod vedením Pedra Moreira. Dlho spolupracoval s portugalskou speváčkou Sofiou Ribeiro v rôznych projektoch. V súčasnosti vedie jazzové oddelenie ZUŠ Echternach.

Paul Wiltgen začal hrať na violončelo vo veku šesť rokov. O dva roky neskôr však presedlal na bicie, ktoré v ňom vyvolali záujem o jazz. V roku 2001 sa presťahoval do New Yorku študovať na Manhattan School of Music, kde absolvoval bakalárske a magisterské štúdium.  Učil bubeníkov všetkých vekových kategórií a úrovní v akademickom aj súkromnom prostredí. Vystupoval na mnohých medzinárodných festivaloch (North Sea Jazz Festival) a v najprestížnejších svetových jazzových kluboch v USA a zámorí. Paul sa objavil po boku takých hviezd ako David rozvíjajúcich Binney, Linda Oh, Ambrose Akinmusire, Will Vinson, Kurt Rosenwinkel, Lage Lund, Mike Moreno a Tim Collins.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.