Hudobná rozlúčka s Letom v parku bude dlhá – po taliansky i slovensky a zdarma

LETO V PARKU

Hudobné produkcie desiateho ročníka festivalu Leto v parku uzavrie koncert kapiel 18. augusta. Už tradične bude rozlúčka zdarma. Večer odpália o 18:30 hod. bratislavské zoskupenia The Youniverse a Tolstoys po ktorých vystúpi talianska kapela Veeblefetzer. Po týchto koncertoch sa môžu návštevníci pripraviť na ďalšiu dávku hudby. Na electro-swingovej afterpárty ich bude zabávať DJ DayD a Juraj „Jureš“ Líška z kapely Fallgrapp.

Veeblefetzer je talianska brass’n’roll reggae párty s ôsmimi nohami vo vzduchu, ktorá veselo spája dub s hudbou Kingstonu aj New Orleans, zábleskami čistého rock’n’rollu aj muzikou, vystrihnutou ako z balkánskej svadby. Psycho-gypsy swingové gitary sa v jej hudbe miešajú s brass riffmi a rytmami bubnov. Texty sa ponárajú do príbehov krajiny, zmien, chutí, spomienok, ambícií, sklamaní, ciest aj vnútorných nepokojov.

Imaginárne potešenie spája dub, znejúci v kingstonských chatrčiach a záblesky čistého rock´n´rollu z pohrebov v New Orleans alebo cigánskych svadieb na balkánskom vidieku. Gitary, plávajúce medzi reggae a cigánskym jazzom, sa spájajú s plechovými riffmi nad rytmickým mostom z bubnov a písacieho stroja. S hlasom speváka Andrea ‚Mondo Cane‘ Cota, kostýmov a jedinečnej atmosféry sa zdá, že kapela pristála vo veľkom cirkuse, kde akrobacie vytvárajú  hudbu a dávajú predstaveniu karnevalový pocit prekvapení. Tak sa nechajme prekvapiť.

Mladá bratislavská kapela Tolstoys hrá zrelo znejúci dreampop s prvkami elektroniky aj akustickej hudby. Nezameniteľný hlas a citlivý prejav speváčky Ely Tolstovej si v kombinácii s melancholickými, indie-popovými melódiami, precíznou rytmickou sekciou a zaujímavými aranžmánmi (husle, klavír, sample) rýchlo získal mnoho priaznivcov. Pätica hudobníkov sa dala dokopy v roku 2016. Ich single Agapé a Right Choice už začiatkom minulého roka rozčerili vody slovenskej alternatívnej scény.

Pozitívne ohlasy získal aj album s názvom Botanika, ktorý vydali v októbri 2017. Debut, na ktorom sa striedajú krehké akustické pasáže, elektronika, melanchólia aj energické rytmy a anglické texty sa prelínajú so slovenskými, získal ocenenie Radio_Head Awards v kategórii Debut roka a tiež nomináciu v kategórii Album roka.

Kapela sa predstavila na rôznych festivaloch, absolvovala úspešné turné po slovenských mestách a obehla dôležité showcase festivaly v Budapešti, Prahe či vo Viedni. Začiatkom roka vystúpila na najprestížnejšom showcase festivale v Európe – holandskom Eurosonica Noorderstag, kde odohrala dva koncerty a tiež v slovinskej Ľubľane na festivale MENT. Tolstoys sú: Ela Tolstova (spev, klávesy), Frederika Camastra (husle), Matej Herceg (bicie), Pavol Rehák (klávesy) a Michal Smetana (kontrabas, basgitara).

Bluesové motívy, pretkané elektronikou, psychadelic soundom Kalifornie 70. rokov z originálnej tvorby bratislavskej rock n‘ rollovej formácie The Youniverse na čele s talentovanou speváčkou Tammy Nižňanskou aspevákom a gitaristom Jergušom Oravcom,možno očakávať na ďalšom koncerte večera. Kapela, ktorá vznikla v roku 2015, systematicky pracuje na vlastnej tvorbe a profiluje svoj štýl a zvuk. Hudobnú štvoricu dopĺňajú basgitarista Simon Vladár a bubeník Adam Olexík.

Počas koncertu sa môžete tešiť na skvelú tvorbu z debutového albumu Raise Hell, Kid v podobe piesní ako Purple Please Peak, Srawberry Milkshake, I Blame Him a jiných. Tammy dodáva koncertom pridanú hodnotu svojim špecifickým tanečným prejavom. Hudobný štýl The Youniverse sa neustále mení, ale ostáva rovnaký len vo svojej intenzite. Za najväčší úspech považuje kapela skutočnosť, že sa vôbec stretli. Sú asi jediná nemetalová kapela, ktorá robí rámus na pódiu. Celé to bude nielen nahlas, ale aj naboso.

Na afterpárty to rozprúdi na vlnách electro swingu žilinský DJ a promotér DayD s originálnym rukopisom, ktorý v setoch s prehľadom mixuje melódie legendárnych jazzových bigbandov so súčasnou elektronickou tanečnou hudbou. Jeho doménou je kúzlo okamihu. Keď je v klube, neodídete skôr ako na svitaní. Ku svojim chytľavým setom často prizve hudobníkov, s ktorými živo improvizuje, a tak vznikajú neopakovateľné electro-swingové kompilácie. Spoločne vystúpil po boku takých známych mien ako Bart&Baker, Kiwistar, Farrapo, Swing Think & Papa Django, Renegades of Jazz…

V sobotu večer sa môžete tešiť aj na Fallgrap DJ set, ktorý robí Juraj „Jureš“ Líška, llíder tejto elektroakustickej kapely. Odjakživa ho fascinovalo spojenie klasických nástrojov a elektroniky a je toho názoru, že v hudbe je dovolené všetko. Fakt, že ho ovplyvnil zvuk Massive Attack, Bonobo, Zero 7 či Hansa Zimmera je cítiť aj v jeho súčasnej tvorbe. Debutový album “Rieka” sa stal najväčším slovenským hudobným objavom roku 2014 a zaslúži si všetky superlatívy, ktoré mu sú pripisované.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.