Hudobné objavy objavilo už aj publikum, Iconito a Bod Omylu ho nesklamú

Košický zlatý poklad obohatil hudobnú scénu už o nejeden objavený talent, ktorý zažiaril v pesničkovej súťaži. Medzi ne sa radí aj michalovská kapela Iconito, ktorá má na svojom konte virálny hit a debutový album Človek a klaun. Čoraz viac si šestica chalanov razí cestu ku svojim fanúšikom. Tých poteší v Kasárňach/Kulturparku 10. februára o 19:30 hod. Špeciálnym hosťom koncertu bude saxofónový guru Mário „GAPA“ Garbera , ktorý s kapelou spolupracuje. V piatok večer vystúpi aj formácia Bod Omylu.

Základy skupiny Iconito položili v roku 2005 iba 12-roční susedia a spolužiaci Kristián Dufinec a Martin Bertič. Potom sa k nim pridali bubeník Lukáš Farbár a Michal Choma, ktorý sa chytil basy a kapela bola na svete. Do roku 2014 sa formovali. Zostavu doplnil klávesák Michal Tkáč. Hrávali na školských akciách a v rôznych podnikoch.

Popri štúdiu v Bratislave sa v Kristiánovej hlave zrodila myšlienka natočiť prvú vlastnú pieseň s názvom „Chcem zmenu (Vystúpme z tieňa)“. Bolo to v marci 2014 pred prvým kolom prezidentských volieb. Pieseň mala na internete veľký ohlas a pred druhým kolom vyburcovala chalanov k natočeniu videoklipu. O tri mesiace neskôr vyšlo pokračovanie piesne „Spolu za jedno lano“, ktorá bola akousi výzvou a odkazom novému prezidentovi, aby držal svoje slovo a stál za občanmi krajiny. V novembri už Iconito zvíťazilo v súťaži Košický zlatý poklad so skladbou „Dva svety“.

Na jeseň 2015 hudobníci podpísali zmluvu s vydavateľstvom Warner Music CZ. Ako predzvesť nového CD vydali skladbu „Za karpatským lesom“ ako voľné pokračovanie Chcem zmenu a Za jedno lano tesne pred parlamentnými voľbami a na jar 2016 vyšiel ich debutový album „Človek a klaun“. Následne natočili videoklip ku veselej festivalovej skladbe „Tak to už chodí“, ktorú obohatil hrou na saxofón známy slovenský hudobník a skladateľ Mário Gapa Garbera. Najnovším počinom kapely je singel „Povedz“, ktorý nenaspieval Kristián Dufinec, ale basgitarista Michal Choma.

Iconito tvoria Kristián Dufinec (gitara, ústna harmonika, spev), Martin Bertič (sólová gitara), Michal Choma (basgitara, spev), Ondrej Choma (akustická gitara, perkusie, spev, Lukáš Farbár (bicie, perkusie) a Róbert Hvostaľ (klávesy, spev).

Vzácnym obohatením koncertu bude hosť večera Mário Gapa Garbera, ktorý spolupracoval s hudobníkmi, kapelami a spevákmi ako Richard Müller, Vašo Patejdl, Pavol Hammel, Robo Grigorov, Dara Rolins, IMT Smile a ďalšími.  Hudbu má v génoch. Otec je akordeonista – pedagóg, mama speváčka PUĽS. Študoval hru na klarinet na ZUŠ, dlhoročne pôsobil v ľudovom súbore Šarišan. Neskôr sa ako samouk začal venovať saxofónu. Vyštudoval odbor hudobná výchova – pedagogika na Prešovskej univerzite v Prešove, pôsobí ako pedagóg na Súkromnej umeleckej škole. Hrá vo vlastnej funkovej formácii Groovin´ Heads, ako aj vo vlastnom bigbande ALL FROM EAST. Úzko spolupracuje s Bercom Baloghom, Petrom Lipom a inými umelcami. V rokoch 2014 – 2016 bol súčasťou megaúspešného projektu IMT Smile a Lúčnica a koncom minulého roka písal hiSTORY spolu s IMT Smile pri príležitosti osláv ich 20. výročia.

V piatok večer bude pódium patriť aj hudobnej formácii Bod Omylu zo Žiliny, ktorá má za sebou dve štúdiové nahrávky, niekoľko singlov a štyri videoklipy. Debutové EP „V tichu tvojich slov“ úspešne nasledoval album „Nechaj sa ovládnuť“ so singlami V tichu tvojich slov, Svet ťa núti či Pohoda. Talentovaná alternative-rocková formácia prichádza tri roky po svojom debute s novým albumom „FENIX“, ktorý je podporený koncertným turné a videoklipom k titulnej skladbe. Vyšiel vlani v novembri. Rockové základy, na ktorých členovia skupiny vyrástli, sa v ich tvorbe kombinujú s modernými alternatívnymi prvkami.

Rok 2016 bol pre chalanov z Bodu Omylu doposiaľ tým najúspešnejším. Zahrali si na pódiách, pod ktorými predtým stáli len ako fanúšikovia, odohrali svoje prvé akustické turné, v lete sa ako druhí slovenskí zástupcovia v histórii ukázali na Woodstock Festivale v Poľsku a na jeseň uzrel svetlo sveta nový album FENIX.

Zloženie kapely sa od roku 2009, kedy začali písať svoju históriu, menilo. V súčasnosti ju tvoria Lukáš Turiak (spev, gitara), Peter Šoška (basa, vokály), Michal Bros (gitara) a Dávid Palutka (bicie).

Skupina Bod Omylu má za sebou už takmer 200 koncertov v Čechách, Poľsku a na Slovensku, spomedzi ktorých najviac zarezonovalo vystúpenie na jednom z najväčších hudobných podujatí v Európe v poľskom Woodstocku. Kapela sa predstavila aj na akciách Fun rádio Dohoda, Music Summer, Bažant Majáles, Staromestské slávnosti či na festivaloch Topfest a Cieszanow Rock Festiwal.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.