Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Hudobno-výtvarné portréty rodiny Bergerovcov

Hudobno-výtvarné portréty rodiny Bergerovcov

Koncert Dvojportrét – Česká a Slovenská hudobná avantgarda (Praha-Bratislava-Cieszyn), ktorý sa uskutoční 28. apríla, prinesie do Kasární/Kulturparku dvojnásobný zážitok. Podujatie ulahodí naraz nielen uchu, ale aj oku návštevníkov. 

Súčasťou tejto výnimočnej udalosti bude aj prezentácia výtvarných diel. Hudobné obrazy, ktoré ponúknu skvelí hudobníci, si budú poslucháči „maľovať“ sluchovými vnemami a pred a po koncerte budú môcť obdivovať na maľovaných obrazoch to, čo sa zrodilo spod rúk umelcov troch generácií rodiny Bergerovcov. Tá má umenie doslova v génoch a niektorí jej členovia ho pretavujú do klávesov iní do štetca, čím vzniká unikátny rodinný hudobno-výtvarný obraz. Prezentovať sa budú Xénia Bergerová, Ján a Jozef Berger s kolekciou 16 malieb.

Jozef Berger

Jozef BergerOtec hudobného skladateľa Romana a maliara Jána Bergera sa narodil sa v roku 1901 v Orlovej v rodine baníka, kde maturoval na známom Gymnáziu J. Slowackého. Štúdia evanjelickej teológie ukončil na varšavskej univerzite a potom ešte pokračoval vo Viedni, Bazileji a Štrasburgu.  Prácu evanjelického kňaza začal na Vysokej bráne v Cieszyne v Ježišovom chráme. Odtiaľ bol vyslaný do Českého Tešína, aby uplatnil svoje organizátorské schopnosti pri budovaní tamojšieho cirkevného zboru. Popri kňazskom povolaní pôsobil medzi mládežou, ale tiež v oblasti kultúrnej a osvetovej. Mnoho publikoval. Začiatok vojny prežil s rodinou na úteku, ktorý sa skončil návratom do Českého Tešína, kde ho gestapo okamžite uväznilo. Po čase bol premiestnený do koncentračného tábora v Osvienčime a neskôr do Dachau.

Vďaka neúnavnej manželkinej snahe o jeho záchranu, ho v polovici roku 1942 prepustili v stave krajného vyčerpania. Po krátkej prestávke musel nastúpiť na nútené práce do fabriky IGF v Kedzierzyne (Heydebreck). Do konca vojny žil pod stálou kontrolou gestapa. V povojnovom období sa vrátil k pôvodnej práci a začal sa vážnejšie venovať maľbe. Na základe vykonštruovaného obvinenia z protištátnej činnosti bol v roku 1952 zbavený úradu a musel opustiť Sliezsko a vysťahovať sa do Bratislavy, kde pôsobil ako profesor na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte. V rokoch 1956 – 1958 vznikol rozsiahly cyklus malieb a kresieb s tematikou zážitkov z Osvienčima a Dachau, ktorý mal veľký ohlas. Maľovanie sa pre neho stalo dennou prácou až do jeho náhlej smrti v roku 1962.

Ján Berger

Ján Berger

Narodil sa v roku 1944 v Třinci (ČR). Študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave, potom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (maľba, prof. Ján Mudroch) a pokračoval  doplnkovým štúdiom u prof. V. Hložníka. Pedagogicky pôsobil na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave, neskôr ako vedúci Ateliéru maľby na  Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 1990 habilitoval na docenta pre maľbu a v roku 1994 bol vymenovaný za profesora pre maľbu. Pôsobil ako vedúci Katedry maliarstva, VŠVU v Bratislave a bol vedúci Ateliéru maliarskej prípravy pre reštaurátorov na Katedre reštaurovania VŠVU v Bratislave. Žije v Bratislave a venuje sa maľbe. Od roku 1969 vystavuje doma i v zahraničí. Jeho tvorba je zastúpená v zbierkach galérií na Slovensku, ale aj v Bruseli či v Museum National Belas Artes v Rio de Janeiro.

Xénia Bergerová

Xénie BergerováNarodila sa v roku 1977 v Bratislave. Absolvovala štúdium v Ateliéri maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2001). Absolvovala študijný pobyt na Akademii Sztuk Pięknych v Krakove. Od roku 2004 pôsobí na Katedre reštaurovania Vysokej školy výtvarných umení a tiež na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2006 obhájila titul „Artis doctor“. Venuje sa maľbe, ale i publikačnej činnosti. V roku 2013 vydala odbornú publikáciu „Malý príbeh farby“. Žije a tvorí v Bratislave.

 

 

Ďalšie články