Imaginácie prenesú divákov apokalypsou

Už čochvíľa sa v Košiciach môžu obyvatelia mesta, ale aj jeho návštevníci, tešiť na v poradí šiesty ročník plenérového divadelného predstavenia Imaginácie. Ešte prednedávnom bola ich samotná existencia ohrozená pre chýbajúce finančné prostriedky na organizáciu tohto náročného podujatia. Tie pomohli vďaka crowdfundingovej kampani vyzbierať samotní fanúšikovia a sponzori. Tohtoročné Imaginácie, ktorých témou je apokalypsa, budú od 18. do 20. júna so začiatkom vždy o 21:15 pri Urbanovej veži na Hlavnej ulici v Košiciach. 

imaginacie_2015Podarilo sa nám to na poslednú chvíľu a doslova s odretými ušami. Naozaj to vyzeralo, že Imaginácie skončili. Nielen teraz, ale navždy, pretože bez kontinuity by bolo ťažké sa k projektu vrátiť. Za najdôležitejšie považujem rozhodnutie o spustení crowdfundingovej kampane na získanie chýbajúcich finančných prostriedkov, povedala na úvod autorka myšlienky Imaginácií a riaditeľka Staromestského divadla Petra Raševa – Ľuba Blaškovičová. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prispeli. Jednoznačne nás milo prekvapili. Za zaujímavé považujem to, že vďaka tejto našej on-line aktivite sa našli sponzori oveľa ľahšie ako v reálnom živote. Významne pomohli aj skvelí partneri z Rotary klubov a filmovej školy.“

Cez internet sa vyzbieralo viac ako 20 000 eur, čo je však len asi tretina celého rozpočtu. Organizátori to berú ako záväzok. Znamená to, že ľudia chcú tento projekt a má zmysel ho robiť. Prispieť môžu aj tí, ktorí o kampani nevedeli – formou dobrovoľnej zbierky počas predstavení. Na čo sa môžu diváci na tohtoročných Imagináciách tešiť?

Keď si preberieme možnosti, ktoré ponúka pouličné divadlo, tak sme v minulých ročníkoch ponúkli väčšinu z nich. Diváci porovnávajú naše predstavenia so známym Cirque du Soleil, no oni pracujú s pre nás nedosiahnuteľným rozpočtom a technickým i obslužným potenciálom. Napriek tomu stále prinášame niečo nové a posúvame vlastné hranice,“ pokračuje Ľuba Blaškovičová.

Na čo sa môžu diváci tešiť na tohtoročných Imagináciách? Podľa organizátorky to bude aj tento rok silný príbeh na tému: Čo by bolo, keby – svet postihla globálna katastrofa a prežili by iba skupinky agresívnych, zvlčilých ľudí. Aká cesta by čakala tých, ktorí sa chcú vrátiť k tomu ľudskému v nás? K spomienkam, prírode a láske?

„Verím, že to bude opäť silný príbeh. Každý rok máme aj nových spolupracovníkov, teraz to budú freerun parkouristi. S veľkým ohlasom sa stretol v roku 2012 povrazochodec. Preto sme ho pozvali znovu. Predstavia sa aj nové ‚hybostroje‘ a nové druhy akrobacie. Nad hlavami sa bude nielen chodiť, ale aj lietať. Nechcem prezradiť všetko, ale na záver sa zjaví naozaj úžasná atrakcia, ktorá sa nevída často ani v cirkusoch, ani v pouličných predstaveniach,“  láka na Imaginácie Ľ. Blaškovičová.

Partnerom tohtoročných Imaginácií je aj Filmová škola v Košiciach, jediná svojho druhu na Slovensku. Jej študenti sa v rámci svojej umeleckej praxe stanú súčasťou organizačného tímu. Budúci kameramani, produkční, scenáristi či režiséri tak získajú neopakovateľné skúsenosti a zážitky pri kreatívnej tvorbe.

Tento rok sa chce organizačný tím popasovať aj so živou mobilnou hudbou. Predstavia sa košické kapely, muzikanti a speváci, skupina Bobova diéta, aj Košičanka, pôsobiaca v Bratislave pod umeleckým menom Eniesa – Sandra Urbančíková.

Prvýkrát budú imaginácie prepájať dva priestory ­– mesto a park. Predstavenie sa začne pri Urbanovej veži a skončí v Mestskom parku pri železničnej stanici. Netreba preto zabudnúť na pohodlnú obuv, vďaka ktorej budú môcť diváci absolvovať celú trasu predstavenia.

Informácie o Imagináciách a bulletin na stiahnutie nájdete na webovej stránke www.staromestske-divadlo.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.