Interaktívna výstava prevedie deti záhradami sveta, kde spoznajú ich osobitosti

Vytváranie záhrad, ako základná ľudská potreba, dodnes nestratila nič zo svojej fascinácie, ale naopak, záhrada, akokoľvek malá, sa stala jedným z posledných luxusov dneška. Vyžaduje totiž to, čo považujeme v súčasnosti za najvzácnejšie a najcennejšie – čas, pozornosť a priestor. Interaktívna výstava s názvom Umenie záhrady, ktorú pre deti pripravil medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana v budove Bravo v Kasárňnach/Kulturparku od 6. októbra do 5. februára budúceho roka, sleduje vývin a premeny záhrad v historickom priereze s drobným upozornením na osobité zaujímavosti ázijskej záhrady.

Zámerom je ukázať detským návštevníkom a ich rodičom, kde a prečo vznikali prvé záhrady, ako sa v priebehu storočí menila ich podoba a ako si aj dnes možno z mála dopriať veľa potešenia.

dsc_8138Expozícia, rozdelená na jednotlivé časové úseky, vedie návštevníkov cez starovekú „rajskú záhradu“, ktorá je kolískou všetkých nasledujúcich záhrad (Egypt, Mezopotámia, Grécko, Rím…), pričom ich interaktívnou formou zoznamuje s jej osobitosťami. Potom prechádzajú cez stredovekú bylinkovú kláštornú záhradu, z ktorej vojdú do rafinovanej podoby francúzskej a anglickej záhrady 18. storočia s ich protikladnými koncepciami. Cez zelenú konštrukciu bludiska vojdú do romantických zákutí anglického vidieka… Všade objavujú drobné zaujímavosti a prekvapenia, riešia nové úlohy v poznávaní „rastlinopisu“, umeleckých diel a architektonických prvkov a tiež rozoznávajú zmeny v členení a výstavbe záhrad tak, ako ich diktovala doba. V „projekčnej“ časti výstavy majú návštevníci možnosť navrhnúť si vlastnú záhradku, takú, akú by chceli alebo takú, akú si môžu dovoliť – napríklad na malom balkóne, parapete na okne alebo aj japonskú záhradku v črepníku.

Autori výstavy Ingrid Abrahamfyová (námet, scenár, dramaturgia) a Marek Dobeš (výtvarno-priestorové riešenie)  ponúkajú dobrodružnú prechádzku po záhradách a prehľad štyritisíc rokov záhradnej architektúry v kocke. Nejde len o to, aby záujem o záhrady, ktorý sa v 90. rokoch 20. storočia znovu oživil z pôvodne ekologického hnutia, pretrval vo forme nadšených záhradkárov, ale aby sa deti oboznámili aj so súčasnými trendmi a aby si odniesli vedomosti a pocit, že ich najbližšie okolie môže vyzerať ináč, aj keď žijú vo veľkom meste a nebývajú vo vile. A možno raz, keď vyrastú a budú rozhodovať o podobe svojho mesta, budú im prekážať vyrúbané mestské aleje a k dobrému ekologickému pocitu nebudú stačiť len úbožiatka v betónových črepníkoch.

Foto: Gréta Illésová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.