Írska kliatba ako veľká komédia o malých problémoch

Veľkú komédiu o malých problémoch Írska kliatba uvedie bratislavské divadlo Aréna 19. apríla o 19:00 hod. v Kunsthalle/Hale umenia. Diváci sa majú naozaj na čo tešiť, a to nielen na predstavenie, ale aj na skvelé herecké obsadenie. Braňo Deák stvárňuje Ricka Baldwina, Ján Jackuliak Josepha Flahertyho, Marek Majeský Stephena Fitzgeralda, Martin Mňahončák Kevina Shaunessyho a Juraj Loj Keirana Rileyho.

Írska kliatba 7Joseph je úspešný rozvedený právnik a otec dvoch dcér. Homosexuál Stephen je atraktívny, vtipný a inteligentný policajt. Rick – mladý, perspektívny študent a aktívny športovec a otec Kevin – obľúbený a rešpektovaný pastor vo farnosti kdesi na Manhattane, ktorý túži po hereckej kariére. Okolo nich New York – najvzrušujúcejšie miesto sveta. Big Apple.

Ide o príbeh piatich mužov, ktorých životné osudy poznačil „chúlostivý“ fyzický hendikep. Každý týždeň sa stretávajú, aby sa rozprávali o tom, čo ich najviac trápi. Je to pre nich otázka života a smrti. Všetci bojujú s rovnakým komplexom malého prirodzenia. Casella prináša podobenstvo o „vyvolenom“ írskom národe, ktorého mužskí príslušníci trpia tzv. írskou kliatbou, t. j. nedostatočnou veľkosťou mužskej pýchy.

Hrdinovia hry Stephen, Rick a Joseph sa každý týždeň schádzajú u pastora Kevina,  ktorý ponúka pomocnú ruku tým, čo sa nevedia zmieriť s veľkosťou, presnejšie malosťou svojej mužnosti, aby sa formou terapie dokázali s handicapom vyrovnať,  naučili sa s ním žiť, boli schopní zdravých partnerských alebo aspoň sexuálnych vzťahov. Do tejto skupiny jedného dňa privedie pastor Kevin aj budúceho mladomanžela Keirana, ktorého trápi rovnaká trauma.

Čo robí muža mužom? Najtabuizovanejší aspekt mužskej identity, analyzovaný s takou úprimnosťou a otvorenosťou, že vám to vyrazí dych. Na ten vám však pri záchvatoch smiechu nezostane čas.

Írska kliatba mala v Divadle Aréna európsku premiéru za účasti autora Martina Casellu. Oceňovaný newyorský dramatik, pedagóg a herec Martin Casella pracoval okrem iného ako asistent Stevena Spielberga.

Vstupenky online

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.