Izraelské jazzové Ofir Shwartz Trio a jeho hudobné prekvapenia

Koncert Ofir Shwartz Trio je projektom izraelského jazzového klaviristu, skladateľa, aranžéra a producenta Ofira Shwartza. Trio hrá vlastné skladby a ponúka osobitý prístup, inšpirovaný jazzom, rockom a drum´n´ bass. Do Kasární/Kulturparku zavíta 14. 8. a nepochybne ovládne a očarí publikum od prvej chvíle.

ofir_schwartz

Vedľa kapelníka Ofira Shwartza tvorí trojčlenný hudobný tandem slovinský bubeník Gasper Bertoncelj a izraelský, ale v New Yorku hrajúci kontrabasista Gal Shaya. Toto mladé jazzové trio do svojej hudby dokáže nasať hocičo a s veľkou ľahkosťou, a hlavne prirodzene a objavne, čo korunuje každú úprimne myslenú umeleckú odvahu.

Po debutovom albume Earlier in Time z roku 2010, nahral Ofir Shwartz (1979) nedávno pre slovenské vydavateľstvo Hevhetia druhý s názvom Shades of Fish, ktorý kritici označili za prekvapenie roka a mimoriadne vydarený jazzový album, natočený v jeruzalemskom SHK štúdiu. Dostáva neustále pozitívne recenzie v Európe i v Japonsku.

Ofir Shwartz nezaprie inšpiráciu takými hudobnými osobnosťami ako: Keith Jarrett, Chick Corea, Brad Mehldau, Bobo Stenson a iní. Album obsahuje jeho 10 originálnych skladieb, ktoré aj zaranžoval. Prináša energický a vzrušujúci jazz s množstvom premenlivých rytmov a  pohybuje sa v širokom rozmedzí od krehkých melódií k disonanciám a nápaditej ansámblovej improvizácii.

Prívalový klavír, hutná basa a bubny hneď od začiatku vtláčajú albumu nepoľavujúci súlad, pričom každá zo skladieb má svoju ozvláštnenú atmosféru a pritom sa podstatnejšie nevymyká rovine súladu celkovej nálady. Všetky tri nástroje majú dostatočný priestor k brilantnému sólovaniu. Ani jeden z trojice svoj nástroj neznásilňuje, s vervou však využíva jeho možnosti razancie, rytmickosti a plnokrvného znenia.

Basové sólo je ozvláštňované neobvyklými prelukami , čím vzniká napätie. Basista na celom albume  inštrumentálne exceluje.  Na celej nahrávke sa nenachádza jedno hluché miesto a ani záblesk tuctovosti. Každá skladba je nepredvídateľná, nezvyklá, netradičná a majstrovsky vystavaná, evidentne s jasnou tvorivou víziou, pozoruhodnejšia o to viac, že trio je silné obzvlášť v baladách. Prostredníctvom balád graduje aj celý album, čo je práve v prípade mladých muzikantov dosť neobvyklé.

Hre na klavíri líder tria začal venovať už ako dvojročný. Počas dospievania sa zaľúbil do džezu a improvizácie. Jeho lásku k hudbe a kreativitu ocenilo aj izraelské ministerstvo kultúry. Ofir je členom hudobných projektov, ako sú Shwartz – Hosoya Trio alebo kvarteto Yuval Ron & Residents of Future. Vlastné zoskupenie založil v roku 2006 a získalo si značný úspech medzi jazzovými fanúšikmi po celom svete.

K albumu hudobníci hovoria, že stačí zavrieť oči a hudba sa zrodí, nepýta sa na povolenie, prosto si nachádza svoju cestu k ostatným. Shades of Fish si ju určite nájde nielen melodickosťou a plynulosťou, ale aj prímesami skoro rockovej až nepriedušnej hutnosti a odozvou skôr európskej než americkej jazzovej tradície.

Naživo si budú môcť priaznivci džezu vypočuť excelentné vystúpenie troch hudobníkov a nechať sa unášať dobrou hudbou v interpretácii skvelých hudobníkov tria. Začiatok je o 19:30.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.