Ján Chlup si vymedzil priestor v Galérii Alfa

Ján Chlup je jedným z umelcov, ktorí sa zapojili do experimentálneho výstavného projektu 24 hodín. Rozhodol sa v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku zostať dlhšie a vytvoriť ešte čosi navyše.

Rodák z Brna vyštudoval Akadémiu výtvarného umenia v Prahe. V Košiciach vystavuje po prvýkrát. Na jeho tvorbu sa môžete prísť pozrieť do 1. júna, od utorka do nedele od 11:00 do 18:00.

Do Galérie Alfa prišiel už s plánom. Nenechal to na náhodu a o diele, ktoré za 24 hodín vytvorí, premýšľal niekoľko dní. „Pôvodne som chcel namaľovať obraz. Napokon som prišiel do Kasární/Kulturparku a moje plány sa úplne zmenili,“ povedal umelec. Inšpirácie načerpal z nového miesta i z rozhovorov s ľuďmi.

 „Podvedome som chcel vytvoriť vec, ktorou by som nedokázal presne vysvetliť, prečo som to takto urobil a ktorá by bola intuitívna,“ vysvetlil svoj individuálny proces tvorby.

Momentálne vraj tvorí veľmi skromne – nenápadne. Podľa jeho slov nič rozmerovo veľké a ohromujúce, ale za to zaujímavé. V Galérii Alfa sa pohral so site-specifik inštaláciou i maľbou, ktorými reagoval na konkrétny priestor.

Autor sa v súčasnosti zaoberá vymedzením priestoru a prenesením pohybu do priestoru. Okrem obľúbenej maľby dáva vo svojom umeleckom svete priestor novým médiám. Pracuje na videách a animáciách. V poslednom čase ho zaujímajú tiež interaktívne inštalácie. Kúsok z jeho súčasnej tvorby uvidíte v Kasárňach/Kulturparku v Galérii Alfa.

Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.