Japonsko ako ho vidia európski umelci

vystava-foto

Na rezidenčnom pobyte v Japonsku.

Fotografický projekt Japonsko európskymi očami  trvá od roku 1999 a v rámci neho organizuje nadácia EU – Japan Fest European Eyes on Japan/Japan Today rezidenčné pobyty pre fotografov z Európy, aby zaznamenali pre budúce generácie obraz rôznych prefektúr Japonska na tému každodenného života súčasných Japoncov.

Umelci sú vždy vítaní v niektorej zo 47 japonských prefektúr, aby znovu objavili súčasné aspekty životného prostredia v krajine. Výsledok tejto práce je prezentovaný na výstavách v Európe a Japonsku. Tento projekt je príležitosťou ísť nad rámec stereotypov a ukázať súčasné Japonsko európskej verejnosti. Doteraz krajinu navštívilo 54 európskych fotografov, ktorí zdokumentovali 34 prefektúr. Pätnásty ročník, na ktorom sa zúčastnili Martin Kollár a Olivier Metzger, bol zameraný na oblasť Chiba v juhovýchodnej časti regiónu Kanto. Práce, ktoré autori vytvorili sú súčasťou kultúrneho dedičstva danej oblasti. Od 28. februára do 30. apríla 2014 si ich fotografie môžu návštevníci pozrieť v Kunsthalle/Hale umenia.

Martin Kollár (Slovensko)

Slovenský dokumentárny fotograf a kameraman Martin Kollár (1971) vyštudoval kameru na bratislavskej Vysokej škole múzických umení, Je dokumentárnym fotografom so zameraním na každodenný život v európskych postkomunistických krajinách a filmovým kameramanom. Od roku 1987 vystavoval v Dome fotografie v Poprade, Bratislave, Prahe, Ostrave. V roku 1999 získal štipendium pre mladých umelcov Pépiniéres Européennes (Luxemburg). V roku 2001 bola publikovaná jeho kniha fotografií Obrazová správa o stave krajiny – Slovensko 2001. Vyzretá fotografická osobnosť s vlastným rukopisom a pohľadom na svet vo svojich snímkach s humorom jemne glosoval slovenskú realitu, ale súčasne však do nich vnášal rad podtextov a náznakov. Žije a pracuje v Bratislave.

 

Olivier Metzger (Francúzsko)

Olivier_Metzger_02Fotograf Olivier Metzger sa narodil v roku 1973 v Mulhouse (Francúzsko). Je francúzsko-švajčiarskej národnosti. Žije a pracuje v Arles. Po získaní štátneho diplomu v oblasti zdravotníctva pracoval ako lekársky asistent v nemocnici (okrem iného i na psychiatrii) a potom študoval na vysokej škole Ecole Nationale Supérieure de la Photographie. V roku 2003 bol pozvaný do Villa Médicis v Ríme, aby tam  predstavil svoje dielo v rámci spoločnej výstavy mladých francúzskych fotografov. Od tej doby boli jeho práce vystavované na národnej i medzinárodnej úrovni.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.