Jazzové zoskupenie AMC TRIO s hosťami ponúknu nielen jazz

Prešovské jazzové AMC TRIO patrí medzi najprogresívnejšie slovenské džezové zoskupenia. Pre košické publikum bude poctou, že počas Leta v parku si jeho hudbu a ich hostí bude môcť vychutnať naživo na pódiu v areáli Kasární/Kulturparku 9. augusta. Koncert pod názvom AMC TRIO UNIT featuring ERIC MARIENTHAL & MICHAEL „PATCHES“ STEWART sa začína o 19:00 hod. a sľubuje nezabudnuteľný zážitok.  Hudbu AMC TRIA naaranžoval pre saxofón a trúbku Adrian Harvan.  

about-eric-marienthalZoskupenie troch hudobníkov medzinárodného formátu s dobrými kontaktmi na svetovej jazzovej scéne tvoria Peter Adamkovič – klavír, klávesy, Martin Marinčák – kontrabas, Stanislav Cvanciger, s ktorými si zahrajú Eric Marienthal – saxofóny a Michael „Patches“ Stewart – trúbka, Peter Kočiš – klávesy, Samo Marinčák – gitara a Miro Szirmai – perkusie, vokál.

Randy Brecker, Philip Catherine, Bill Evans, Ulf Wakenius, Mark Whitfield, Michael Patches Stewart a mnohí ďalší si radi podávajú ruky s členmi AMC TRIA, či už ako hostia na ich koncertoch alebo spoluhráči v štúdiu. Táto formácia, ktorá si budovala svoj hudobný základ v mainstreamovom jazze, je na scéne už neuveriteľných dvadsaťtri rokov.

301399a32ec4a0dae387e2175014bb17f5ae3879AMC TRIU sa podarilo vyvinúť si svoj vlastný jazyk či štýl, a to ho robí rozpoznateľným a výnimočným. Podarilo sa mu vložiť do skladieb viditeľné, ba priam hmatateľné príbehy, emócie, osudy… Interpretácia autorskej hudby sa stala u týchto hudobníkov samozrejmosťou, až potrebou. Vo svojich kompozíciách prekračujú rámec akýchkoľvek zaužívaných jazzových  postupov a siahajú po rôznožánrových hudobných zdrojoch (klasika, rock, pop, etno..). Ich hudba tak napriek tomu, že je napísaná slovenskou krvou, znie medzinárodne. Čerpá pritom z rôznorodosti a elegantnej spevnosti predkladaných tém, inšpirovaných napríklad aj populárnou či vážnou hudbou, nápevmi z východoslovenského folklóru alebo dokonca prírodou, literatúrou, duchovnom a či akýmkoľvek krásnom.

AMC TRIO nie je typickým triom jedného lídra, ale skôr komunitou troch rovnocenných členov, ktorých vzájomná odlišnosť sa spája do zvláštneho celku, aby takto ešte viac vynikla ich vzájomná podobnosť a prepojenosť. Na svojom konte má päť štúdiových albumov, z ktorých One Way Road To My Heart získalo cenu Radio_Head Awards za najlepší album roku 2013 v kategórii jazz.

Po debutovom albume „Thor-Iza“ (2006) vydalo AMC TRIO album „Soul Of The Mountain“ (2008) a „Waiting For A Wolf (2011) spolu so svetovo uznávaným švédskym gitaristom Ulfom Wakeniusom. Od roku 2011 spolupracuje tiež s legendárnym trubkárom Randy Breckerom, štvornásobným držiteľom ocenenia Grammy, s ktorým natáčalo svoje štvrté CD (One Way Road To My Heart)

Piaty album Very Keen Attack  vyšiel vo vydavateľstve Thor-iza, ktoré si AMC TRIO samo založilo. Hudobne sa posunulo vpred – predovšetkým bicie Stana Cvancigera sa derú omnoho viac do popredia a Peter Adamkovič neostáva iba pri klavíri, ale priberá aj klávesové nástroje. Z hostí na albume participovali belgická jazzová gitarová legenda Philip Catherine v 4 skladbách, už nepísaný štvrtý člen AMC TRIA – gitarista Samo Marinčák hrá v troch kompozíciách a novinkou je vokál, o ktorý sa postaral Bohuš Hajduch v dvoch skladbách. Ich hudba naberá ešte na väčšej atraktivite a novej sviežosti, popri ich tradičnej ľahkosti, melodickosti a spevnosti.

Spoločná kariéra týchto troch hudobníkov sa začala v roku 1993, keď sa ako začínajúci hudobníci rozhodli zúčastniť sa na súťaži mladých jazzových skupín a začali skúšať repertoár. Získali tam jednu z hlavných cien, a to bol pre nich vynikajúci začiatok. Ich spolupráca nie je v počiatkoch veľmi intenzívna. Sú často členmi aj iných projektov. Postupne sa však zintenzívňuje viac a viac. Popri hraní štandardov si budujú svoj vlastný, výrazným a svojským rukopisom poznačený, repertoár plný skrytej podmanivosti.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.