Jazzovo-rocková hudba The Swines priťahuje mladé publikum

Vystúpenie jazzovej kapely The Swines z Košíc si užívali ich fanúšikovia na unplugged koncerte v pavilóne Papa v Kasárňach/Kulturparku. Trio muzikantov, ktoré sa venuje hlavne autorským piesňam gitaristu Filipa Kluknavského, nezostalo svojmu publiku nič dlžné. Spolu s bubeníkom Martinom Lechmanom a jedným z top slovenských basgitaristov Braňom Valanským ukázali, že typická jazzová hudba môže byť obohatená aj o rockové prvky, čo jej dáva novú príchuť. Práve týmto štýlom sa kapela odlišuje od iných a patrí k ojedinelým formáciám na Slovensku, ktoré razia tento trend.

Zahrali ukážky zo svojej tvorby, ale aj zo skladieb iných autorov. Ich hudba je živá, rytmická a človeka rozhodne nenudí. Výborní hudobníci vyrastali na tomto štýle, ale ako hovorí Braňo Valanský: „Človek sa vyvíja, niekde začína, niekam ide a potom sa k tomu zasa vráti.“

Gro skladieb z repertoáru The Swines sú z Filipovho pera: „Inšpiráciou je pre mňa počúvanie kvalitnej hudby. Najviac ma ovplyvňuje zahraničná hudba od mojich obľúbených interpretov. Keď niečo zložím, tak to potom spoločne vylepšujeme, aby sa to páčilo starším, ale aj mladším. Aj keď cieľovú skupinu nemáme, máme pocit, že sa to mladým páči trochu viac,“ prezradil Filip Kluknavský. Braňo Valanský si zas myslí, že keď  ich ľudia počujú prvý raz, hneď sa chytajú. Podľa neho je ich hudba komunikatívna a poslucháči sa na ňu rýchlo namotajú. Svedčia o tom pozitívne ohlasy, ale aj pribúdajúci počet fanúšikov.

Kapela funguje rok a pol a s basgitaristom Braňom Valanským spolupracuje len tri mesiace a spoločne chystajú vydanie CD. Práve ukončili svoje turné po Slovensku, počas ktorého odohrali sedemnásť koncertov. So svojou hudbou by sa radi prezentovali aj za hranicami.

Nikoleta Wellová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.