Jazzovému dňu pridá afrokubánsku príchuť basgitarista Richard Bona

Headlinerom prvého ročníka Jazz Days v Košiciach vo februári bude svetoznámy basgitarista RICHARD BONA so svojim Quintetom. Vystúpi 21. 2. o 19:00 hod. v Kunsthalle/Hale umenia. Ako ich  predkapela sa predstaví skupina CHA BUD! z Košíc. 

RICHARD BONA

12304337_10153218252542256_7795068531169377255_oNarodil sa v malej dedinke Minta na východe Kamerunu.  Malého Bona Pinder Yayumayalola dokázala utíšiť iba jediná vec – hudba. Od piatich rokov hral na drevený domorodý nástroj balafon v tradičnej kapele svojho starého otca a spieval v kostole s matkou a sestrami. Po presťahovaní sa do hlavného mesta v jedenástich sa na „vidiecky“ nástroj pozerali jeho rovesníci s úškrnom. Preto berie do rúk gitaru a transkribuje všetko, čo vie hrať na balafon. Jeho hudba znie inak a tu niekde sa začínajú Bonove úspechy. Zlom prichádza, keď ho istý Francúz pozve zahrať jazz do novootvoreného nočného klubu.

Dostáva sa k Francúzovej zbierke päťsto jazzových platní. Prvú skladbu, čo si pustí, je Portrait of Tracy od Jaca Pastoriusa. Na prvé počutie mu znie ako „chlapík čo triafa hocijaké noty“. Ale ako počúva znova a znova, otvárajú sa mu oči a uši – a začína sa mu to páčiť. „Nikdy som predtým neobľuboval basgitaru,“ spomína Bona. Zo svojej gitary však dáva dole dve struny a upravuje ich rozostup. Jacov album sa mu stáva školou, Naučil sa zahrať každú jednu notu. Nasledovala úspešná hudobná kariéra, turné s kapelou po celom Kamerune. V roku 1989 odchádza do  Paríža, kde zažíva šok zo zimy, neprívetivých belochov a všetkého nového. Po dvoch týždňoch mu ukradli v metre basgitaru. Zničený Bona vidí jediné východisko – návrat domov. Keď skúšal basgitaru v hudobninách, počul ho líder pop-revivalovej kapely a ponúkol mu pravidelné hranie v Marseille.

Po ôsmich mesiacoch sa vracia do Paríža, kde sa už začínajú šíriť fámy o úžasnom africkom basgitaristovi. Netrvá dlho a je v kontakte s hudobníkmi ako Didier Lockwood, Marc Fosse, Brecker Brothers, Mike Stern a Joe Zawinul. Bol to práve Zawinul, kto po vypočutí demo nahrávky naverboval Bonu na svoj parížsky koncert. Bez skúšky. „Len sleduj moju ľavú ruku,“ zamrmlal a išlo sa na to.

Výnimočný hudobník, spevák a skladateľ má na konte osem albumov a spoluprácu s dlhým zoznamom mien svetového jazzu. Svojou pozitívnou hudbou, autentickým spevom, virtuóznou hrou a magickým vyžarovaním si podmaňuje srdcia poslucháčov nielen z jazzového sveta.

CHA BUD!

Cha Bud sa prezentujú výhradne autorskými kompozíciami z pier Mateja Lazára a Petra Šafráneka. V ich skladbách nájdete fúziu žánrov ako jazz, reggae, funky ale i modernejších žánrov ako D´n´B či dub. Cha Bud sa nedržia zabehaných koľají jazzovej formy, chalani sa neboja kontrastov, experimentálnych pasáži ani elektronických plôch. Ako o sebe hovoria sami členovia, Cha Bud sa snaží poslucháčom ponúknuť „plný tanier“ dobrej hudby.

cha-bud

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.