Jeden z najúspešnejších českých muzikantov Xindl X mieri na Slovensko

Český pesničkár Xindl X sa opäť vracia na Slovensko. Po úspešných koncertoch na jar pridal 4 jesenné, z ktorých jeden odohrá v Kasárňach/Kulturparku 6. októbra o 20:00 hod. Vo svojej tvorbe mieša pop s folkom a country s hip-hopom. Uznávaný ale je najmä pre svoje texty, v ktorých má rovnakú váhu pokus o osobnú výpoveď ako zmysel pre iróniu.  

Už niekoľko rokov patrí Xindl X medzi najúspešnejších českých muzikantov. Jeho skladby V blbým věku, Anděl, Barbína, Chemie, Láska v housce, Štědrý večer nastal a Dysgrafik patria medzi najhranejšie skladby v českých rádiách a medzi najsledovanejšie české skladby na YouTube.

Ondřej Ládek alias Xindl X sa narodil v Prahe a už od desiatich rokov si rozumel s gitarou i s češtinou. Písal piesne a prešiel zopár kapelami. Oproti plánom z detstva sa nestal ani hercom, ani morským biológom, ale po roku štúdia češtiny na FFUK skončil na scenáristike na FAMU. Po škole pracoval chvíľu v televízii a v reklamnej agentúre, napísal scenár k filmu Reštart a s partiou kamarátov odštartoval seriál Comeback. Za peniaze, ktoré zarobil, si splnil sen a nahral platňu, ktorá mala úspech a stal sa z neho Xindl na plný úväzok.
Odvtedy vydal päť štúdiových albumov, natočil cez dvadsať klipov a s rôznymi zostavami skvelých muzikantov odohral približne 800 koncertov. Získal štyri zlaté platne a jednu platinovú, deväť nominácii na Anděla, skokana roka v Českom slavíkovi, niekoľko cien OSA a ceny na Porte i na Záhrade pesničkárov. Napísal jednu knihu, jednu divadelnú hru, hudbu k jednému muzikálu a texty piesní k druhému. A hlavne mnoho textov či hudby pre iných muzikantov, ako sú kapely Slza alebo The Tap Tap, speváci Sebastian, Pavel Callta, Voxel, Michal Hrůza, Richard Müller alebo David Deyl a speváčky Ewa Farna, Olga Lounová, Alžběta Kolečkářová, Monika Absolonová, Tereza Kerndlová alebo Gabriela Gunčíková.
V roku 2007 XINDL X zvíťazil s piesňou Mamut v súťaži Česko hledá písničku, o rok neskôr získal ocenenie Autorská Porta za pieseň Dysgrafik, na festivale Záhrada zvíťazil v pesničkárskej kategórii a v súťaži Inkubátor zvíťazil s piesňou Styky v kategórii pop. Jeho pieseň Anděl bola v roku 2008 najhranejšou piesňou na serveri Bandzone cz.

Za debutový album Návod ke čtení manuálu získal v roku 2008 nomináciu na cenu Českej hudobnej akadémie Anděl v kategórii folk a country. Singel získal o rok takú istú nomináciu v kategóriách pieseň roka a videoklip roka. Nahral a naspieval na hudbu Tomáša Poláka zo skupiny Mig 21 štyri piesne pre film Vy nám taký, šéfe!

V roku 2010 vydal album Praxe relativity, ktorý obsahoval single Chemie, Nejlepší kuchař a Láska v housce. Naspieval ich s Olgou Lounovou. Pieseň Láska v housce získala nomináciu na Anděla za najlepší klip i pieseň. Xindl X bol tiež nominovaný na speváka roka a získal ocenenie Skokan roka v ankete Český slavík.  V roku 2011 naspieval spolu s kapelou The TapTap hit Řiditel autobusu. O rok neskôr vydal album Láska, z ktorého pochádzajú single Zlato, Štědrý večer nastal, Dočasná svatá a Casio. Nasledoval album Čecháček Made so singlami  Barbína, Čecháček a Totáček, V blbým věku a Cudzinka v tvojej zemi s Mirkou Miškechovou. Pieseň V blbým věku získala nomináciu na Anděla za pieseň a za videoklip roka. Jeho najnovší album má názov Kvadratura záchranného kruhu (2016). Obsahuje piesne Na vodě a Popelka.

Na košickom koncerte Xindl X s kapelou predstavia predovšetkým piesne z najnovšieho albumu, ale opráši aj staré skladby. Ako už býva zvykom, niektoré piesne líder kapely odohrá sám s gitarou. Kapelu tvoria Radek Kašpar – saxofón, Radim Genčev – basgitara, Johnny Bálek – klávesy, Mejla Matoušek – gitara a Emil Valach – bicie.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.