Jeseň na festivale ARS NOVA s novou príchuťou

Ako chutí hudba novej chuti mali možnosť Košičania zistiť už trinásťkrát. Toľko bolo totiž ročníkov festivalu súčasného umenia ARS NOVA, ktorý naposledy v júli poctili svojou prítomnosťou významné americké hudobné osobnosti – skladateľ Philip Glass a multiinstrumentalista, saxofonista, gitarista, klarinetista a hudobný skladateľ Elliott Sharp. Festival hudby bude pokračovať jesennou časťou v novembri.  Organizátormi podujatia sú K13 – Košické kultúrne centrá, Štátna filharmónia Košice  a Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu ISCM.

imagesPočas koncertov, ktoré odznejú v Dome umenia Košice a v Kasárňach/Kulturparku od 5. do 15. novembra zažijú poslucháči chvíle, v ktorých sa výnimočná hudba spojí s emóciami a ponúkne nové zážitky z novej podoby súčasnej hudby.

Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich skladateľov európskych i mimoeurópskych kultúr a do programov zaraďuje diela skladateľov, ktorí sú spätí s východným Slovenskom. Košické koncertné pódiá poskytujú priestor aj mladým nadaným interpretom, ktorí majú prostredníctvom festivalu možnosť etablovať sa v oblasti koncertného umenia.

Jesennú časť festivalu otvoria už tradične talentovaní žiaci košických základných umeleckých škôl. Predstavia sa na koncerte PORTRÉTY v Kasárňach/Kulturparku 5. novembra. V ten istý deň bude v salóniku Domu umenia vernisáž výstavy Velvet Dunkelheit (Nežná temnota). Po nej pódium koncertnej sály ovládne Štátna filharmónia Košice programom THE AGE OF ANXIETY. Za klavír zasadne Miki Škuta a na husliach bude hrať Marek Zwiebel pod dirigentskou taktovkou Zsolta Nagyho. Odznejú skladby Charlesa Ivesa (The Unanswered Question – 6-7), Philipa Glassa (Violino concerto) a Leonarda Bersteina (Symphony No.2).

Študenti Konzervatória Košice sa predvedú v Kulturparku 6. novembra na koncerte MLADÁ KRV 3. Po nich bude pódium patriť violončelistovi Andrejovi Gálovi  a akordeonistovi Petrovi Katinovi. V programe koncertu V HĹBKE ČASU sú: Sofia Gubaidulina (In Croce pre akordeón a violoncello), Toshio Hosokawa (In die Tiefe der Zeit pre akordeón a violoncello), Miroslav Tóth (Sonáta pre akordeón a violoncello), Juraj Vajo (In memoriam Ivan Parík a Premenenie Pána pre akordeón a violoncello), Jevgenij Iršai (A riekol Izajaš… (akordeón sólo) a Gia Kančeli  (Nach dem weinen Koncert).

V programe FILM & HUDBA sa 10. novembra vo foyer Domu umenia budú premietať dokumentárne filmy o Romanovi Bergerovi, Ladislavovi Kupkovičovi a Pavlovi Šimaiovi a hrať ich skladby v interpretácii Milana Paľu (husle), Andreja Gála (violončelo) a Magdalény Bajuszovej (klavír). Odznejú Tance z Panónie pre violončelo a klavír (1984), Adagio č. 2 „Pokánie“ pre husle a klavír (1988-989) a Piano-trio pre husle, violončelo a klavír (1974).

S festivalom ARS NOVA sa rozlúči rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble s dirigentom Ivanom Buffom 15. novembra v Dome umenia. Hosťom večera bude sopranistka Eva Šušková. Koncertnú sálu ovládne hudba Toshio Hosokawu The Raven, monodráma pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov.

 

A3_ARS_NOVAARS NOVA 2015 – jesenná časť festivalu 

5. november 2015

17:00 hod.  – koncert Portréty (Kasárne/Kulturpark)

koncert žiakov základných umeleckých škôl

18:00 hod.  – vernisáž výstavy (Dom umenia, salónik)

Monika Vrancová – Velvet Dunkelheit (Nežná temnota)

 

19:00 hod. –  koncert Štátnej filharmónie Košice THE AGE OF ANXIETY (Dom umenia)

Zsolt Nagy, dirigent

Miki Škuta, klavír

Marek Zwiebel, husle

Program:

Charles Ives: The Unanswered Question – 6-7 (for strings, trumpet, 2 flutes, oboe, clarinet)

Glass: Violino concerto

Berstein: Symphony No.2.

6. november 2015

17:00 hod. –  Mladá krv 3 (Kasárne/Kulturpark)

koncert študentov Konzervatória Košice

19:00 hod.  – V hĺbke času  (Kasárne/Kulturpark)

Andrej Gál (violončelo) & Peter Katina (akordeón)

 

 10. november 2015

19:00 hod. – FILM & HUDBA (Dom umenia Košice, foyer)

Roman Berger, Ladislav Kupkovič a Pavol Šimai v dokumentárnych filmoch

a v interpretácii Milana Paľu, Andreja Gála a Magdalény Bajuszovej

 

15. november 2015

19:00 hod. (Dom umenia, veľká sála prízemie)

Toshio Hosokawa (1955) The Raven, monodráma pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov

Quasars Ensemble

Ivan Buffa, dirigent  

Eva Šušková, soprán            

Maja Hriešik, režisér

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.