Návraty za tým, čo nám veľmi chýba

Keďže kultúra dostala opäť stopku a vyhliadky nie sú ani trochu optimistické, nezostáva nám iné len si zaspomínať, čo sme si z nej mohli ukrojiť počas jesene. Pandémia nás prenasleduje už veľmi dlho a intenzívne. Po dlhom nekultúrnom čase počas druhej vlny sme si konečne užili leto na podujatiach, ktoré si pripomenieme neskôr a až do nedávnych dní sme si síce trochu diétnejšie, ale predsa dovolili obohacovať svojho ducha nie virtuálne, ale naživo. Svoje možnosti sme vyčerpali a opäť musíme počkať, nevedno dokedy.

Leto v Kulturparku s množstvom zábavy v exteriéri pomaly vystriedali jesenné podujatia v interiéri a všetci sme sa tešili, že to tak zostane už navždy. Nestalo sa a my sa vraciame na pódia iba v spomienkach.

Mala to byť jasná správa – dve legendy česko-slovenskej hudobnej scény mali prísť rozplakať i rozveseliť svojich fanúšikov do Amfiteátra jedinečným koncertom, ale zostalo len pri plánoch. Rocková legenda Olympic a country legenda Ivan Mládek koncert zrušili. Zaspomínať si na ich najväčšie hity sme si mohli tak doma.

Multižánrový festival USE THE C!TY postavil Košičanov na nohy už po trinásty raz. Počas dvoch dní mohli objavovať jeho (ne)obyčajné miesta a zákutia, pozrieť si ich z inej perspektívy a zabávať sa. V programovej ponuke nechýbalo divadlo, hudba, tanec, maľovanie, zo všetkého trošku a dohromady dosť na to, aby centrum mesta ožilo.

V duchu naštartovania ekonomiky inováciami sa niesol 3. ročník konferencie SlovakiaTech Forum – Expo Košice 2021. Najväčšia technologická konferencia na Slovensku a medzinárodný inovačný a technologický veľtrh bol unikátnou príležitosťou na stretnutie slovenských a zahraničných odborníkov z oblasti vedy, výskumu, inovácií, priemyselných technológií, dopravy a logistiky, energetiky, životného prostredia a vzdelávania.

Jedinečný umelecký zážitok priniesli dve predstavenia súčasného tanca, ktoré pripravila formácia TRAKT. Jej hlavnými cieľmi sú projekty zamerané na umeleckú činnosť s fokusom na nové médiá a film. Tanečníci predviedli súčasnú pohybovú inscenáciu Atopic a tanečnú performance poNOIR v choreografii Lucie Bielik.

Výnimočný cezhraničný projekt na Slovensku zameraný na podporu rozvoja cezhraničnej spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom – Dni Ukrajiny v Košiciach priniesol výstavu Dezidera Millyho Život pod MInčolom. Milovníci dobrého jedla degustovali typické ukrajinské jedlá – boršč, holubky, pirohy, kvas a iné špeciality na Kulinárii. V Kunsthalle/Hale umenia si diváci mohli pozrieť premiéru dokumentárneho filmu Život pozajtra o Vadymovi Svyrydenkovi, ktorý prežil „kotol v Debaľcove/Doneck“.

Na druhom ročníku najväčšieho herno-technologického festivalu Gamefair sa odohralo množstvo turnajov v počítačových hrách a pripravený bol aj bohatý program pre širokú verejnosť. Vyskúšať si mohli virtuálnu realitu alebo sa zabaviť v hernej zóne, sledovať diskusie, prednášky, spoznať novinky zo sveta hier a IT, zúčastniť sa na rôznych workshopoch, pozrieť si zaujímavé prezentácie nových technológií.

Robo OpatovskýRomanom Mečiarom odohrali pred kaviarňou Papa dvojhodinový koncert. Jeho priaznivci si vypočuli celú plejádu známych autorských piesní, ako sú Keď muž miluje ženu, Natália, Sen, Modlím sa hudbou, Prší, Tancuj!, Bolo to tak dávno a ďalšie, ale zazneli aj novinky z pripravovaného albumu Je nad slnko jasné či najnovší singel Muž a žena.

Začiatok októbra priniesol Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm. Počas jesennej tour po slovenských mestách ponúkol filmy, ktoré menia pohľad na svet. Pripravený bol nielen pestrý filmový program, ktorý priniesol široké spektrum tém, ale aj sprievodnú diskusiu o zmenách kvôli klimatickej zmene v meste.

Festival súčasného umenia Biela noc nebol v Košiciach ani zďaleka tým, čo pôvodne mal byť. Oklieštený bol iba na víkendy v obmedzenom režime, a tak niektoré inštalácie do Košíc ani nedorazili. V Kasárňach/Kulturparku a v Kunsthale/Hale umenia a v exteriéri sme mohli obdivovať iba niektoré diela. Pripomeňme si, čo sme videli: Barbora Sliepková & Ján Šicko & Jonatán Pastirčák & Soňa Kúdeľová (performance): Čiary, Boris Vitázek: Climate Stripes, Marek Kvetan:  Fuscum subnigrum, Michal Štrompach: Dodekaflex, Michaela Chmelíčková: Momenty, Kino Fest Anča, Radovan Dranga & Alex Zelina:  ØUROBOROS a Waxworm, BN Label: Fotopoint Slovenská sporiteľňa a Ové Pictures: Dummy/Panák_FM.

Populárnemu českému pesničkárovi Xindl X sa napriek plánom nepodarilo ani na tretí pokus prísť na Slovensko potešiť hudbou svojich fanúšikov. Pandémia mu kríži cestu už druhý rok. Chcel im ponúknuť prierez svojimi najväčšími hitmi  z celého pôsobenia na hudobnej scéne. Zatiaľ sa musia uspokojiť s jeho kompilačným albumom spred dvoch rokov Anděl v blbým věku. Nevzdáva to a prísť naozaj chce.

Orchester Bratislava Hot Serenaders patrí k jedným z mála úzko vyprofilovaných hudobných telies na Slovensku s autentickou interpretáciou jazzovej a tanečnej hudby. Jeho priaznivcov potešilo, že po čase zavítal opäť aj do Košíc s najnovšími skladbami z obdobia 20. – 30. rokov minulého storočia. Samozrejme odzneli aj osvedčené staršie hity.

Filmová prehliadka Be2Can priniesla štedrú porciu najúspešnejších filmov, ktoré sa premietali na prestížnych filmových festivaloch v Berlíne, Benátkach a Cannes. V kinosále v Kasárňach/Kulturparku mohli diváci vidieť sedem titulov z hlavných súťaží: Titán, Nitram, Ľúbil som svoju ženu, Začiatok, Miluj svojho robota, Drahí súdruhovia a Sused.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad otvorila cestu na slovenskú hudobnú scénu mnohým spevákom. O tom, že stále je čo objavovať, presvedčil aj tohtoročný finálový večer, z ktorého vzišiel ďalší víťaz – skupina Sanchez Amsterdam s piesňou Motýle.

Na poslednú chvíľu bola zrušená fascinujúca plavba po vodnej hladine s Markom Damianom v rámci festivalu DAAVS. Špeciálna a veľkolepá live show „Blažená nevedomosť“ mala pracovať s možnosťami priestoru bývalej krytej plavárne a stage i diváci sa mali nachádzať na vodou naplnenom bazéne. Spevák chcel predstaviť svoj debutový album, ale urobí tak inokedy.

S netradičným tanečným predstavením Coming out na tému Homofóbia vo futbale predstúpil pred publikum v Kasárňach/Kulturparku choreograf a performer Jozef Vaľo. Tanečná performance upriamuje pozornosť na „coming out“ vo svete futbalu. Hovorí o homofóbnej atmosfére futbalových podujatí a sveta futbalu.

Medzinárodný filmový festival Zlatý žobrák sa kvôli pandemickej situácii už druhý rok konal online, ale z celej plejády filmov, si mohli diváci pozrieť v Kasárňach/Kulturparku LIVE tri víťazné dokumenty ocenené hlavnými cenami  Djurdjevdan prichádza, Ber a utekaj a Príbeh z predmestia za osobnej účasti autorov – Predrag Todorovič, Maria Brendle a Peter Goretic.

Festival DAAVS (Dni aktuálnych audiovizuálnych stretnutí) rozozvučal podzemie Kunsthalle/Haly umenia hudbou. O nevšedný hudobný zážitok sa postarala live show dvoch slovenských experimentálnych kapiel – inštrumentálne post-rockové trio Our Stories zo Šale a kysucký „ťažkotonážny“ shoegaze doom Therapist.

Na tajuplné miesta planéty nás mal pôvodne zaviesť program najstaršieho košického cestovateľského festivalu zodpovedného cestovania Iné cesty. Na podujatie o premietaní fotografií a živom rozprávaní  cestovateľov, fotografov, dobrovoľníkov, vedcov a publicistov si však budeme musieť počkať do budúceho roka.

Opera Štátneho divadla Košice premiérovo uviedla 3. symfóniu poľského skladateľa Henryka Góreckého (1933 – 2010), ktorá sa v poslednej dekáde minulého storočia stala jedným z najväčších hitov modernej klasickej hudby. Sólistkou výnimočného projektu „Symfónia žalostných piesní“ bola vychádzajúca hviezda nielen slovenskej, ale aj svetovej opernej scény, sopranistka Slávka Zámečníková.

Predčasne sa skončili medzinárodný výstavný projekt „Art on the Stream“ združujúci výtvarníkov a kurátorov z Nemecka, Rakúska, Slovenska, Maďarska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska, teda krajín Európy, ktoré spája tok rieky Dunaj. Rovnako aj výstava Kvet Nguyen: Tomorrow in Question/Zajtrajšok je otázny, ktorá sa konala v rámci festivalu DAAVS,

Piaty ročník Art & Tech Days sa síce uskutočnil, ale konferencia len  online. Naživo si mohli ľudia vypočuť koncert Štátnej filharmónie Košice v Kunsthalle/Hale umenia s multimediálnou performance Borisa Vitázka. Podujatie obohatil o ďalší vizuálny rozmer košický media artový umelec Boris Vaitovič. Predstavil responzívnu a interaktívnu inštaláciu Responsive Tables doplnenú unikátnym hardvérovým riešením. Bol to posledný tohtoročný event.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.