JULIAN OPIE (Veľká Británia)

Julian Opie patrí medzi popredných umelcov súčasnosti a jeho tvorba je známa i ďaleko za hranicami. Narodil sa v roku 1958 . Žije a pracuje v Londýne. Študoval na umeleckej škole Goldsmith College of Art a už krátko potom vystavoval svoje diela v Lisson Gallery a ICA v Londýne, v Groninger Museu, Kunstverien Köln a Fondation Cartier pourl´art contemporain, to všetko v priebehu troch rokov.

Jeho umelecké diela sa dajú vidieť v najvýznamnejších zbierkach a múzeách po celom svete, vrátane The Tate Modern a The National Portrait Gallery v Londýne, MOMA v New Yorku, MOMAT v Tokiu i v Stedelijku v Amsterdame či Dome umenia vZürichu.

Umelecká tvorba Juliana Opieho predstavuje nový prístup k obrazom a formám, čím reaguje na súčasný svet pomocou nových materiálov a médií.

Tento konceptuálny umelec patrí už viac ako dve desaťročia k najvýznamnejším osobnostiam britského súčasného umenia. Preslávil sa v polovici 80. rokov minulého storočia ako predstaviteľ „nového britského sochárstva“ s kovovými sochami z obyčajných predmetov, ktorých povrch bol pomaľovaný.

Jeho umenie je jednoduché, dobre stráviteľné, má jasný čítací kód, zaujíma priamočiary vzťah k zobrazovanému, čo je normálne a správne. Nájsť tak jasnú reč nie je ale v dnešnom pluralizovanom umení ľahké. Obraz je pre Opieho neutrálnou evokáciou objektu. Objekt sleduje s vysokým vizuálnym nasadením, a potom hľadá najvhodnejšiu a pritom najjednoduchšiu formu, ktorá vzniká za pomoci súčasnej techniky.

Pri vyberaní objektov sa riadi postojom človeka, ktorý nemôže presiahnuť sám seba, odpojiť sa od skutočnosti, ktorej je súčasťou, preto vyberá „nízke“ verzie reality a hľadá v nich obyčajnú krásu. Umenie je tak pre neho jedinou možnosťou ako inštinktívne reflektujeme svet a ako sa aspoň trochu môžeme niečo o sebe dozvedieť.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.